Olimpik okçularda imgeleme ve solunum egzersizlerinin postüral salınıma ve hedef tutturmaya etkisi
The effect of imagery and breathing exercises on postural sleep and target accuracy in olympic archers
- Tez No: 990620
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI VAN DEN BERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 8 haftalık okçuluk antrenmanına ek olarak uygulanan imgeleme ve solunum egzersizlerinin; okçuların hedef puanı, postüral salınım, dikkat düzeyi, el kavrama kuvveti, reaksiyon zamanı, imgeleme becerileri ve solunum fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 14–18 yaş aralığında modern okçuluk sporuna yeni başlayan toplam 36 sporcuyla yürütülmüş olup katılımcılar kontrol, imgeleme ve solunum olmak üzere üç gruba randomize edilmiştir. Tüm gruplara standart okçuluk antrenman protokolü uygulanırken, imgeleme grubuna her antrenman seansında 15 dakikalık zihinsel imgeleme egzersizi, solunum grubuna ise kontrollü solunum egzersizleri uygulanmıştır. Değerlendirmelerde; solunum fonksiyon testi, Sway Medical Balance aplikasyon uygulaması, Zihinsel Antrenman Envanteri, reaksiyon zamanı, Burdon dikkat testi, el dinamometresi ile el kavrama ölçümü ve Dünya Okçuluk Federasyonu kurallarına uygun hedef puan testi kullanılmıştır. Bulgular, solunum grubunda postüral salınım değerlerinin belirgin biçimde azaldığını göstermiştir (p<0,001). İmgeleme grubunda ise zihinsel temel beceriler (p<0,001) ve dikkat düzeyinde (p=0,002) anlamlı gelişmeler görülmüştür. Reaksiyon zamanı açısından hem kontrol (p=0,002) hem de müdahale gruplarının ikisinde (p<0,001) anlamlı gelişme görülmüştür. Hedef puanı açısından en belirgin artış solunum grubunda olmuştur (p<0,001). Sonuç olarak, okçuluk sporunda yalnızca fiziksel antrenmanların değil, bilişsel ve fizyolojik düzenleme yöntemlerinin de performansı artırmada önemli bir tamamlayıcı unsur olduğu ortaya konmuştur. Sekiz haftalık programın sonunda her iki müdahale türü de olumlu etkiler yaratmakla birlikte, solunum egzersizleri postüral kontrol ve hedef puanı üzerinde, imgeleme ise dikkat ve zihinsel hazırlık üzerinde daha belirgin iyileşmeler göstermiştir. Bu bulgular, okçuluk antrenman programlarına imgeleme ve solunum egzersizlerinin entegre edilmesinin sporcunun toplam performansını artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of visualization and breathing exercises, applied in addition to an 8-week archery training program, on archers' target score, postural sway, attention level, hand grip strength, reaction time, visualization skills, and respiratory functions. The research was conducted with a total of 36 athletes aged 14–18 who were new to the sport of modern archery, and participants were randomized into three groups: control, visualization, and breathing. While all groups followed a standard archery training protocol, the visualization group performed 15 minutes of mental visualization exercises during each training session, and the breathing group performed controlled breathing exercises. The assessments included a respiratory function test, the Sway Medical Balance app, the Mental Training Inventory, reaction time, the Burdon attention test, hand grip measurement using a hand dynamometer, and a target scoring test in accordance with World Archery Federation rules. The findings showed a significant decrease in postural sway values in the breathing group (p<0.001). In the visualization group, significant improvements were observed in basic mental skills (p<0.001) and attention level (p=0.002). In terms of reaction time, significant improvements were observed in both the control (p=0.002) and intervention groups (p<0.001). The most significant increase in target score was observed in the breathing group (p<0.001). In conclusion, it has been demonstrated that in archery, not only physical training but also cognitive and physiological regulation methods are important complementary elements in improving performance. At the end of the eight-week program, both types of intervention produced positive effects; however, breathing exercises showed more pronounced improvements in postural control and target score, while imagery showed more pronounced improvements in attention and mental preparation. These findings suggest that integrating imagery and breathing exercises into archery training programs may increase the athlete's overall performance.