Örgüt iklimi; Bolu ili Milli Eğitim Müdürlüğü teftiş kurulu
  1. Tez No: 51312
  2. Yazar: TUNCAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. NİHAT BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET ÖRGÜT İKLİMİ: BOLU İLİ MİLLİ E?İTİM MÜDÜRLÜ?Ü TEFTİŞ KURULU Özdemir, Tuncay Yüksek Lisans, Eğitim Bilimleri Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. H. Nihat Bilgen Ocak 1996, xi+185 sayfa Bolu Mîlli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulu'nun örgüt iklimi“orta”düzeyde, iklime ilişkin kavramlar açısından“ılık”niteliğinde bulunmuştur. Müfettişlerin öğrenim düzeyi değişkeninde algılara ilişkin anlamlı bir fark bulunmamıştır. Teftiş görevinin sorumlulukları ile başarılı görev için gereken yetkinin yeterliliği ilişkisinin Varyans Analizi sonucuna göre 2-29 serbestlik derecesiyle ve.05 düzeyinde anlamlı bulunmuş olması, bu başarısızlığın bir nedenine dikkati çekmiştir. Bolu İli Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulu Örgüt iklimini olumsuz etkileyen değişkenlerle, iklimi“sıcak”düzeye ulaştırma yolundaki tedbirler önerilmiştir. Anahtar Kelime: Örgüt İklimi. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ORGANIZATIONAL CLIMATE: THE BOARD OF SUPERVISION IN THE DIRECTORY OF NATIONAL EDUCATION IN THE DISTRICT OF BOLU Özdemir, Tuncay M.S., Department of Education Science Supervisor: Prof. Dr. H. Nihat Bilgen January 1996, xi+185 pages It was found that the Organizational Climate in the Board of Supervision in the Directory of National Education in the district of Bolu was“average”and that it was“warm”in respect to the concepts concerning the climate. There were no significant differences between their perceptions according to the variable of the Supervisors' Educational Level. According to the results of the Analysis of Varience, from the degrees of freedoom 2-29, the fact that a significant difference had been found between the responsibilities of the supervisory task and the efficiency of the authority required a successful task to attract attention to one of the most important reasons for failure. This study discusses the variables which have a negative effect on the Organizational Climate on the Board of Supervision in the Directory of National Education in the district of Bolu. Keyword: Organizational Climate.