Modern Türk düşüncesinde devlet sorunu
The state problem in modern Turkish thought
- Tez No: 513147
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışma Türk toplumunun geçirdiği modernleşme sürecinde devletin kurumsal olarak yapısını ele almaktadır. Batı dışı toplumların neden modernleşmek istedikleri, modern devletin özellikleri, devletlerin modernleşme sürecindeki rolü gibi konular Türk toplumu üzerinden hareketle araştırılmaktadır. Çalışmada özellikle devletin esas kurumları olan ordu, hukuk, iktisat, eğitim ve yönetim öne çıkarılmıştır. Kurumların işleyiş şekli, geçirdikleri dönüşüm ve dönemin Türk aydınlarının bu değişimle ilgili ileri sürdükleri görüşler tartışılmaktadır. İlk bölümde modernleşmenin anlamının ne olduğu ve hangi süreçlerden geçtiği ele alınmaktadır. İkinci bölümde Türk devlet yapısının en önemli örneği olan Klasik Osmanlı yapısı incelenmektedir. Üçüncü bölümde Osmanlı İmparatorluğu`nun klasik yapısındaki bozulmalar, devletin kurumları göz önüne alınarak araştırılmaktadır. Son bölümde ise dönemin Türk düşünürlerinin bozulma ve gerilemenin önüne geçmek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğiyle ilgili ortaya koydukları görüşler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the institutional structure of the state of Turkish society in the modernization process. Why the non-Western societies want to modernize, the characteristics of the modern state, the role of the states in the modernization process have been researched through the Turkish society. Especially the army, law, economy, education and administration, which are the main institutions of the state, are emphasized. The working method of the institutions, the transformation they have undergone and Turkish intellectuals` opinions about alteration, have been discussed. The first part is about the meaning of the modernization and what processes it is going through. In the second part, classical Ottoman structure which is the most important example of Turkish state structure is examined. In the third chapter, the deterioration of the classical structure of the Ottoman Empire is being researched by considering the institutions of the state. The opinions of the Turkish thinkers about the way to prevent deterioration and recession is being discussed in the last section.