Abraham Maslow ve din
Abraham Maslow and religion
- Tez No: 513148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NACİ KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, 1908 – 1970 yılları arasında yaşamış olan Abraham Harold Maslow'un hayatının incelenmesini, psikolojiye sunduğu katkı ve görüşleri ile din ve tanrı algısının din psikolojisi bağlamında tespit ve değerlendirilmesini amaç edinmiştir. Bu amaç ile birinci bölümde din, psikoloji ve hümanizm kavramları ele alınmış, daha sonraki bölümlerde ise Abraham Maslow'un hayatına yer verilmiş, eserleri, psikolojiye olan katkıları, savunduğu tüm görüşler ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Son bölümde, kendisinin tüm görüşleri din çerçevesinde ele alınmış, kurucusu olduğu varsayılan hümanist psikoloji ile gelişmesine öncülük ettiği transpersonel (ben ötesi) psikoloji açıklanmıştır. Verilen tüm bilgiler ışığında aslında bir ateist olan Abraham Maslow'un görüşlerinin din ile ilişkisi, dindeki yeri ve kendisinin dine yaklaşımı din psikolojisi bağlamında izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify and evaluate along with Abraham Harold Maslow's who lived during 1908-1970 contributions to the field of psychology and the perspective he brought in that field, the perception of faith and god in the context of religion psychology. With this aim, at the first chapter along with the notions such as humanism, religion and psychology have been adressed. At the following chapters Abraham Maslow's life has been issued, in addition, his works, his contributions to the field of psychology and all the views he defended have been examined meticulously. At the last chapter, all of his views have been delivered in the context of religion, transpersonal psychology which he leaded it to improve and humanist psychology of which he is assumed to be the founder have been explained in detail. With the enlightment of the given information Abraham Maslow's views' relation with religion, their place in the subject of faith and his approach to faith have been tried to be explained in the context of religion.