1946-1950 yılları arasında İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanlığı ve yönetim anlayışı
Presidency of İsmet İnönü between the years of 1946-1950 and concept of governance
- Tez No: 513149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Askeri ve siyasi yaşamı boyunca önemli ve tepe görevlerde bulunan İsmet İnönü'nün 11 Kasım 1938'de cumhurbaşkanı olması onu siyasi hayatında zirveye taşımıştır. İnönü'nün cumhurbaşkanlığı döneminin ilk yarısına İkinci Dünya Savaşı, ikinci yarısına da CHP iktidarının sonunu getiren çok partili süreç damga vurmuştur. Bu tezde genel olarak İsmet İnönü'nün biyografisi üzerinde durulduktan sonra 7 Ocak 1946'da DP'nin kurulmasından 22 Mayıs 1950'de cumhurbaşkanlığının sonuna kadar olan ve çok partili sürece geçiş olarak bilinen dönem, kendisinin yönetim anlayışındaki değişim üzerinden analiz edilecektir. DP kurulduğunda hala Milli Şef olan İnönü 21 Temmuz 1946 seçimlerinden sonraki gergin siyasi süreci 12 Temmuz Beyannamesiyle sona erdirerek kendisini partiler arasında bir hakem olarak partilerüstü konuma getirmiştir. Fakat bir süre bu konumda kaldıktan sonra gergin siyasi ortamda 1950 seçimlerine yaklaşılırken tekrar CHP genel başkanı kimliğine dönmüştür. Yapılan çalışmada ayrıca Cumhurbaşkanı İnönü'nün yönetim anlayışındaki bu değişimi gösteren 1946-1950 yılları arasındaki yurt gezilerinin tamamı diğer bölümlerdeki gibi kronolojik olarak Meclis tutanaklarından, dönemin gazetelerinden ve bu döneme tanıklık etmiş kişilerin günlük ve hatıralarından yararlanılarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Ismet Inönü who has been in important and top positions throughout his millitary and political life, was become President on 11 November 1938 which have led him to top of his political life. The first half of Inonü's presidency was passed by the diplomacy of World War II and second half was marked by new multi-party process that brought the end of RPP's power. In the thesis, after focusing on the biography of Ismet Inonu, the change in his governance concept will be analyzed from the establishment of DP on 7 January 1946 until the end of his presidency on 22 May 1950 which known as transition to multi-party system. When DP was founded, Inönü, who is still the National Chief, ended the tense political period after the elections of July 21, 1946 with July 12 Declaration which brought himself to a superior position as a political referee beyond the parties. However, after staying in this position for a while, he became RPP leader again in the tense political enviroment while coming towards the 1950 elections. In addition, in this thesis President Inönü's nationwide tours between the years of 1946-1950 which show the change in his governance concept will be evaluated chronologically by using the parliamentary minutes, newspapers, dairies and daily memories of those who lived in that time.