Syedra tarihi ve sikkeleri
History and coinage of Syedra
  1. Tez No: 513151
  2. Yazar: SİNEM GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE EROL ÖZDİZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, Dağlık Kilikya bölgesi kentlerinden biri olan Syedra'nın (günümüzde Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı Seki köyü) tarihini ve sikkelerini, antik ve modern kaynakların verdikleri bilgiler ile arkeolojik buluntuların, yazıtların ve sikkelerin ışığında aydınlatmaktır. Kentin Eskiçağ tarihi ele alındıktan sonra, yayımlanmış olan tüm sikkeler bir araya getirilerek bir katalog oluşturulmaya çalışılmıştır. Sikkeler tiplerine göre ayrılarak incelenmiş, ayrıca kentte bulunan kültlerle ve agonlarla olan ilişkileri açısından da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this post-graduate thesis is to enlighten Syedra's, one of the Rough Cilicia cities, which is located in the Seki village of Alanya-Antalya today, history and coinage with the information we gained from ancient authors, modern researches, archaeological evidences, inscriptions and coins. After interpreting the city's Ancient history in general, all of the published coins in the catalogues are gathered together to build a corpus. Coins are examined according to their typology and categories as well as their connections with city's cults and agons.