Cults and religious life of Pamphylia from the Archaic to the Late Antique Period
Arkaik Dönem'den Geç Antik Dönem'e kadar Pamphylia bölgesi kültleri ve dinsel yaşamı
  1. Tez No: 627078
  2. Yazar: İPEK DAĞLI DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. INGE UYTTERHOEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 675
Özet
Bu çalışmanın amacı Küçük Asya'nın güneyinde yer alan Pamphylia'nın kültlerini ve dinsel yaşamını değerlendirmektir. Tez arkeolojik ve yazılı kaynaklara dayanarak bölgenin panteonu, kutsal peyzajı, festivalleri, tören ve ritüel uygulamaları, din görevlileri ve dini mimarisi gibi çeşitli yönleri kapsamaktadır. Bu kaynaklar Pamphylia'nın dinsel yaşamındaki gelişmeleri ve değişiklikleri anlamak için Arkaik Dönem'den Geç Antik Çağ'a kadar incelenecektir. Tezin kapsamını oluşturan başlıca yerleşimler Attaleia, Magydos, Sillyon, Perge, Lyrboton Kome, Aspendos ve Side'dir, ancak daha geniş bir bağlam oluşturmak için batı ve doğu sınırlarında yer alan şehirler de çalışmaya dâhil edilmiştir. Arkeolojik kazılar ve araştırmalar, kentlerin tarihi ve kent gelişimi hakkında çok fazla bilgi ortaya koymasına rağmen, bölgedeki kültler henüz kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Bölgenin dini hayatı hakkında toplanan kanıtlar Pamphylia'nın daha geniş tarihsel çerçevesi içinde yorumlanmaktadır. Bu nedenle, Pamphylia'daki kült faaliyetleri ve dini yaşam için mevcut olan tüm maddi ve yazılı kanıtlarla ilgili ilk çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the religious life of Pamphylia, a region situated in the southern part of Asia Minor. The thesis investigates various aspects, such as the pantheon of the region, sacred landscapes, festivals, ritual practices, religious personnel, and religious architecture based on archaeological, iconographic, numismatic and written sources. These sources are examined from the Archaic period to the Late Antiquity in order to understand the diachronological developments and changes in the religious life of Pamphylia. The principal settlements that constitute the scope of the thesis are Attaleia, Magydos, Sillyon, Perge, Lyrboton Kome, Aspendos, Lyrbe and Side; however, the cities that are situated on the western and eastern borders of the region according to ancient authors, such as Phaselis, Syedra, Korakesion are also included to establish a broader context. Although archaeological excavations and surveys have revealed a lot of information regarding the history and urbanistic development of the cities, the cults and religious practices of the region from the cities and the countryside have not been studied comprehensively yet. The evidence collected concerning the religious life of the region is interpreted within the broader historical framework of Pamphylia. As such, it is the first study dealing with the entire body of material and written evidence available for the cultic activities and religious life in Pamphylia.