İhracat kredi sigortalarının ülkelerin ihracatı üzerindeki etkisi: Ampirik bir analiz
The effect of export credit insurances on the export of countries: An empirical analysis
  1. Tez No: 513156
  2. Yazar: CİHAT KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bir ülkede ihracatın teşvik edilmesi için en önemli araçlardan birisi ihracat kredi sigortalarıdır. Bu çalışmada ülkelerin ihracatlarını teşvik etmek için Eximbanklarının yapmış olduğu ihracat kredi sigortalarının temel olarak ülke ihracatlarını nasıl etkilediği sorusuna yanıt aranmıştır. Ayrıca diğer makroekonomik değişkenlerden ekonomik büyüme ve döviz kuru modellere dâhil edilerek ihracata etkileri incelenmiştir. İhracattaki mevsimsellik ve 2008 kriz etkisi de kukla değişkenler yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan yöntemlerden Panel Veri Analizi, 22 yüksek gelirli ülkeye, Granger Nedensellik Testi, Johansen Eşbütünleşme Testi ve Çoklu Regresyon Analizleri ise 4 orta gelirli ülkeye uygulanmıştır. Panel Veri Analizi sonucunda hem kısa hem de orta-uzun vadeli ihracat sigortasının ihracatı anlamlı bir biçimde pozitif yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Orta-uzun vadeli ihracat sigortasının ihracata etkisinin kısa vadeli ihracat sigortasından daha fazla olduğu görülmektedir. Regresyon Analizleri sonucunda Tayland ve Malezya Eximbanklarının yaptığı kısa vadeli ihracat sigortalarının ihracatı olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Johansen Eşbütünleşme Testi sonucunda da Tayland ve Malezya ülkelerinde GSYİH, İhracat ve İhracat Sigortası değişkenleri eşbütünleşik olarak bulunmuştur. Granger nedensellik testi sonucunda ise yalnızca Tayland Eximbank'ının yapmış olduğu ihracat sigortası, Tayland ihracatıyla çift yönlü Granger nedenselliği ilişkisi içerisinde olduğu bulunmuştur. Diğer orta gelirli ülkelerin ihracat sigortaları ülke ihracatlarının Granger nedeni olarak bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important tools for promoting exports in a country is export credit insurance. In this study, the answer to the question of how export credit insurance provided by Eximbanks in order to encourage countries' exports affects country exports was looked for. In addition, other macroeconomic variables such as economic growth and exchange rate have been included in the model to examine their effect on exports. The seasonality of exports and the effect of the 2008 crisis have also been analyzed with the help of dummy variables. Panel Data Analysis was applied to 22 high-income countries; Granger Causality Test, Johansen Co-integration Test and Multivariate Regression Analysis were applied to 4 middle-income countries. As a result of Panel Data Analysis, it has been revealed that both short- and medium-long term export insurance effect exports significantly in the positive direction. Medium-long term export insurance seems to be more influential than short-term export insurance. As a result of the Regression Analysis, it is seen that short-term export insurances made by Thailand and Malaysia Eximbank affected exports positively. As a result of Johansen Cointegration Test, the variables of GDP, Export and Export Insurance were found to be co-integrated in Thailand and Malaysia. As a result of the Granger causality test, only Thai Eximbank's export insurance was found to be in a bidirectional Granger causality relationship with Thailand's exports. Export insurances of other middle-income countries were not found to be Granger cause of country exports.