Okul öncesi eğitim programındaki karakter eğitiminin incelenmesi ve okul öncesi öğretmenlerinin karakter eğitimi hakkındaki görüşleri
The investigation of character education in pre-school education program and the opinions of character education of pre-school teachers
  1. Tez No: 513174
  2. Yazar: MUHAMMED ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, okul öncesi öğretmenlerinin karakter eğitimi hakkındaki görüşlerini ve okul öncesi eğitim programındaki karakter eğitimini incelemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseninde gerçekleştirilmiştir. Örnekleminin belirlenmesinde amaçlı örneklem türlerinden maksimum çeşitlilik örneklemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kahramanmaraş ili Onikişubat, Dulkadiroğlu, Andırın, Türkoğlu, Göksun ilçelerindeki devlet okullarında görev yapan 20 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 2017-2018 eğitim-öğretim yılında toplanmıştır. Verilerin elde edilmesinde doküman incelemesi için program inceleme formu, görüşme tekniği için de yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; okul öncesi eğitim programında 63 kazanım yer alırken, karakter eğitimi değerlerini içeren 28 kazanım bulunmaktadır. Okul öncesi dönemde karakter eğitimi kapsamında saygı, sevgi, sorumluluk, yardımseverlik, dürüstlük, hoşgörü, adalet, doğruluk, özgüven, merhamet, sabır, empati, vatanseverlik, nezaket, işbirliği, paylaşma, güven, vefa, misafirperverlik, başarı, cesaret, azim, çevre duyarlılığı, tutumluluk, iyilik, barış, mutluluk, özgürlük, alçakgönüllülük, fedakarlık, kanaatkarlık ve arkadaşlık değerlerinin verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Okul öncesi öğretmenleri karakter eğitimi uygulamalarında drama, Türkçe-dil, oyun, sanat, müzik, gezi, okuma-yazmaya hazırlık, özel gün, fen ve serbest zaman etkinliklerinin kullanılabileceğini ifade etmiştir. Öğretmenlere göre karakter eğitimi konusunda ailenin başlıca sorumlulukları çocuklara rol model olmak, davranışlarında tutarlı olmak ve okul-veli işbirliğine önem vermektir. Okulun başlıca görevleri ise bireysel farklılıklara göre etkinlik düzenlemek, okul iklimini sağlamak ve okul-veli-öğretmen işbirliğini sağlamaktır. Öğretmenler, karakter eğitimi uygulamalarında kullanmaları için hikâye kitapları, eğitici cdler, çizgi filmler, kuklalar, kostümler, eğitici oyuncaklar, maskeler, boyama sayfaları, kavram kartları, yap-bozlar, slaytlar, hikâye kartları, duygusal zekâ kartları, puzzle ve afişlere ihtiyaç duymaktadırlar. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğu karakter eğitimi konusunda okul öncesi öğretmenlerinin yetersiz olduğunu ifade etmişlerdir. Karakter eğitimi kapsamında okul öncesi eğitimi programına kazanım ve göstergeler eklenerek, program güncellenebilir. Bu konuda öğretmenlerin yeterli hale getirilebilmesi için yaşam boyu eğitim kapsamında kurs, seminer veya toplantılar düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to examine the views of pre-school teachers about character education and character education in the pre-school education program. The research was conducted in a pattern of qualitative research methods. In determining the sample, the maximum diversity sample was used from the purposeful sample types. The study group of the study constists of 20 preschool teachers working in public schools in the province of Kahramanmaras Onikişubat, Dulkadiroğlu, Andırın, Türkoğlu and the district Göksun. The data of the study were collected between the academic years 2017-2018. When the data were obtained, a program review form was used for the document review and a semi-structured interview form was used for the interview technique. Descriptive analysis and content analysis were used in the analysis of collected data. As a result of the research; while there are 63 achievements in the pre-school education program, there are 28 achievements including character education values. In the pre-school period, character education is a kind of education that includes respect, love, responsibility, benevolence, honesty, tolerance, justice, truth, self confidence, compassion, patience, empathy, patriotism, courtesy and cooperation. It is stated that the values of environmental sensitivity, frugality, goodness, peace, happiness, freedom, humility, sacrifice, conviction and friendship should be given. Pre-school teachers expressed that drama, Turkish language, game, art, music, travel, preparation for reading and writing, special days, science and leisure time activities can be used in character education practices. According to the teachers, the main responsibilities of the family in character education are to be a role model for the children, to be consistent in their behaviors and to give importance to the cooperation between the parents and the school. The principal tasks of the school are to organize activities according to individual differences, to ensure the school climate and to provide school-parent-teacher cooperations. Teachers need storybooks, educational CDs, cartoons, puppets, costumes, educational toys, masks, painting pads, concept cards, puzzles, slides, story cards, emotional intelligence cards and posters for use these in character education applications. Most of the teachers who participated in the research stated that pre-school teachers were inadequate in character education. Within the scope of character education, the program can be updated by adding achievements and indicators to the pre-school education program. Courses, seminars or meetings may be held in the context of lifelong learning so that teachers can be made competent in this regard.