Etnopedagoji yaklaşımı bağlamında Balkan ülkeleri ve Türkiye'nin okul öncesi ethosferinde karakter eğitimini 'anlama'
'Understanding' character education in the Balkan countries and Turkey's preschool ethosphere in the context of ethnopedagogy approach
- Tez No: 842752
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERİŞEN, PROF. DR. ERDAL BAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Etnopedagoji, toplumun yaşadığı coğrafyada, geçmişten getirdiği kültürel kodları çocuğa aktarmak için geleneğe dayalı olarak uygulamaya koyduğu çocuk yetiştirme şekillerini araştırmaktadır. Ortak coğrafi ve tarihsel bağlamı dikkate alarak farklı halkların etkileşiminden doğan pedagojik gelenekleri de açığa çıkarmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye ile ortak coğrafi ve tarihsel bağı olan Balkan ülkelerinin (Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Kuzey Makedonya) etnoedagoji yaklaşımı ile okul öncesi ethosferinde karakter eğitimini benzerlik ve farklılıklar doğrultusunda anlamak ve değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, nitel araştırma desenlerinden iç içe geçmiş çoklu durum deseni kullanılmıştır. 5 ülkeyi kapsayan araştırmaya, ülkelerin okul öncesi eğitim programları ve bu ülkelerde görev yapmakta olan 25 okul öncesi eğitimi öğretmeni dâhil edilmiştir. Veriler dokuman incelemesi ve görüşme yöntemi ile toplanarak Maxqda 2020 programı ile analiz edilmiştir. Balkan ülkeleri ve Türkiye okul öncesi eğitim programlarında en fazla karakter özelliği tespit edilen gelişim öğrenme alanı benzer şekilde sosyal duygusal gelişim alanı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Balkan ülkeleri ve Türkiye okul öncesi eğitim programlarında toplam altmış dört karakter türü tespit edilmiştir. Bu karakter türlerinden kırk dördü en az bir Balkan ülkesi okul öncesi eğitim programında tespit edilmiş olan karakter türü ile benzerdir. Bu benzerliğin okul öncesi eğitim programlarının dayandığı gelişimsel ve etnopedagojik bağlamından kaynaklandığı düşünülmektedir. Araştırmaya katılan okul öncesi eğitim öğretmenleri de karakter eğitiminde etnopedagojik bağlamın etkisi olduğu yönünde görüş bildirmişlerdir. Balkan ülkelerinden Bosna Hersek, Kosova ve Kuzey Makedonya'daki okul öncesi eğitim öğretmenleri çok kültürlülüğe dikkat çekerken, Türkiye'deki okul öncesi eğitim öğretmenleri ülkelerindeki ailelerin bağımlı çocuk yetiştirdiğine vurgu yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethnopedagogy investigates the traditional ways of raising children in the geography where the society lives, to transfer the cultural codes brought from the past to the child. In the meantime, it also reveals the pedagogical traditions arising from the interaction F character education in the preschool ethosphere in line with similarities and differences. For this purpose, interwoven multiple-situation pattern that is one of the qualitative research patterns has been used in this research. In the research covering 5 countries, the educational programs of countries and 25 preschool teachers working in those countries have been included. The data was collected by document review and interviews, and analyzed with Maxqda 2020 software. It was concluded that the most character trait development was to be the emotional development field among other fields in preschool programs of Balkan countries and Turkey. A total of sixty-four character types have been identified in the Balkan Countries and Turkey's preschool education programs. Forty-four of these character types are similar to the character type identified in at least one Balkan Country's preschool education program. This similarity is considered to be sourced from the developmental and ethnopedagogical context of preschool education programs. Also the preschool teachers participating the research have reported that the ethnopedagogical context has influence in character education. While preschool education teachers from Balkan countries Bosnia-Herzegovina, Kosovo and Northern Macedonia point out to multiculturality, preschool education teachers from Turkey, on the other hand have put emphasis on the fact that the parents in their country raise dependent children.