11. ve 15. yüzyıllar arasında Bizans İmparatorluğu'nda evlilik ve siyaset
Marriage and politic in Byzantine Empire between 11th and 15th centuries
- Tez No: 513190
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bizans İmparatorluğu varolduğu on bir yüzyıl boyunca sürekli olarak dış güçlerin saldırılarına maruz kalmıştır. Gerek Doğu gerekse Batı'da durmaksızın savaşlar veren Bizans İmparatorluğu'nun bu kadar uzun süre ayakta kalabilmesinin başlıca sebebi, ustaca yönettiği diplomatik ilişkilerdir. Bu diplomatik ilişkilerden biri olan siyasal evlilikler tezin asıl konusunu oluşturmaktadır. Birinci bölümde Bizans siyaset algısı ve türlerine giriş yapılmış, akabinde Bizans sosyal yaşantısında bir kadının ne şartlarda hayatını sürdürdüğü ele alınmıştır. Bu şartların içerisinde evlilik ve boşanma olaylarından manastır düzenine, ev ve iş hayatından güzellik algısına kadar değinilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde Bizans İmparatoriçelerinin eğitimleri, saray ritüellerindeki yerleri, imparatorluk hiyerarşisindeki konumları ve siyasetteki rolleri irdelenmiş; ve tezin asıl tarihsel aralığı olan dört yüzyıl boyunca tarih sahnesindeki faaliyetleri örnekleriyle aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Byzantine Empire was constantly exposed to foreign powers during the eleven centuries. Diplomatic relations were that masterfully directed by Byzantine Empire, which fought ceaselessly both in the east and in the west, is the main cause of survived for such a long time. Political marriages that one of these diplomatic relations, constitute the main theme of thesis. In the first chapter, the perception and types of politics in Byzantium were introduced; after that it was analyzed how a woman continued her life in Byzantine social life. For instance; marriage, divorce, cheating, homeworks, business life and the order of monastery etc. In the second and third chapters, the education of Byzantine empress, the position of her in the court rituals and the importance of her in politics are explained. Finally, they were analyzed with examples of what the empress had a role in the history for four centuries.