Steroid dirençli idiyopatik nefrotik sendromlu çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of steroid resistant idiopathic nephrotic syndrome children
  1. Tez No: 513197
  2. Yazar: RAHİME RENDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM AYDOĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Steroide dirençli nefrotik sendrom (SRNS) tüm idiyopatik olguların% 10-% 20'sini oluşturur. nefrotik Bu hastalar son dönem böbrek hastalığı gelişme riski taşırlar. Bunun amacı çalışma, demografik özellikler, böbrek biyopsisi bulguları, yanıt immünosupresif tedavi. Bu retrospektif bir çalışmadır. İlk bölümde yaş, cinsiyet, ebeveyn akrabalığı, nefrotik sendrom Demografik özellikler, böbrek biyopsisi bulguları, immünsüpresif tedaviye yanıt prognoz analiz edildi, relapsların sayısı ve tedavisi, ekstra-renal bulgular ve hastalık ve tedavi komplikasyonları. Veriler SPSS versiyon 15.0 kullanılarak analiz edildi. Nefrotik sendromun ilk döneminde ortalama yaş 4.1 ± 2.9 yıl idi. Sonunda immünsupresif tedavi döngüsü, 14 (% 51.8) hasta tam remisyon, 4 (% 14.8) Hastalar, kısmi remisyon ve 9 hasta (% 33.3). Analizi 16 hasta (% 51.6) remisyon geliştirdi, 5 hasta (% 16) Proteinüri ve 10 hasta (% 32) kronik böbrek yetmezliği gelişti (CRF) .SRNS tedavisi tartışmalıdır. Erken genetik test etkili olmayan ve yan etkisi fazla olan immünsüpresif ilaçların uygulamasını önleyebilir.Kalsinörin inhibitörleri ve mikofenolat mofetil steroid dirençli nefrotik sendromda tedavi için etkili ilaçlar olarak bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
Steroid-resistant nephrotic syndrome (SRNS) accounts for 10% -20% of all cases of idiopathic nephrotic These patients are at risk of developing end-stage renal disease. The aim of this study, demographic characteristics, renal biopsy findings, response to immunosuppressive treatment. This is a retrospective study. Age at first episode, gender, parental consanguinity, nephrotic syndrome Demographic characteristics, renal biopsy findings, response to immunosuppressive treatment prognosis were analyzed, the number of and treatment of relapses, extra-renal manifestations and complications of disease and treatment. Data were analyzed using SPSS version 15.0 Mean age at first episode of nephrotic syndrome was 4.1 ± 2.9 years. At the end immunosuppressive treatment cycle, 14 (51.8%) patients disease complete remission, 4 (14.8%) patients, partial remission, and 9 patients (33.3%). Analysis of the 16 patients (51.6%) developed remission, 5 patients (16%) proteinuria and 10 patients (32%) developed chronic renal failure (CRF).The treatment of SRNS remains controversial. Early genetic testing can help the inevitable immunosuppressive treatments which may not be effective and have several side effects. Calcineurin inhibitors and mycophenolate mofetil are known to be effective immunosuppressive drugs for treating steroid resistant nephrotic syndrome.