Çocukluk çağı idiyopatik nefrotik sendromlu hastaların kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve su çiçeği aşı antikor yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of antibody response of patients with childhood idiopatic nephrotic syndrome against measles, MUMPS, rubella and varicella vaccination
- Tez No: 728288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARSLANSOYU ÇAMLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Nefrotik sendrom (NS), hem hastalık patogenezine hem de kullanılan steroid ve diğer immünsüpresif tedavilere bağlı olarak aşılara karşı oluşan koruyucu antikor düzeylerinde kayıplara neden olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda idiyopatik nefrotik sendrom (İNS) ile takip edilen olgularımızın kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği seropozitivitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: İNS tanısı ile takip edilen 2-18 yaş arasındaki olgulardan ulusal aşıları tamamlanmış, remisyonda olan ve Kasım 2018 –Haziran 2021 tarihleri arasında başvuran olgular dahil edildi. İki yaşın altında olan, sekonder NS tanılı olgular, proteinüri saptanan olgular, aşı kartına ulaşılamamış olgular, aktif enfeksiyon saptanan olgular, primer/sekonder immün yetmezlikli olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Olguların demografik ve antropometrik verileri, tanı yaşı, izlem süresi, atak sayısı, kullanmakta olduğu ve önceden kullandığı immünsüpresif ilaçlar (steroid, siklofosfamid, siklosporin, rituximab ve mikofenolat mofetil) kaydedildi. Böbrek biyopsisi yapılan olguların histopatolojik bulguları kaydedildi. Olguların tam kan sayımında beyaz küre sayısı, absolü lenfosit sayısı; serum biyokimyada üre, kreatinin, albümin, c-reaktif protein, serum immun globülin (A, G, M) düzeyleri, total kolesterol düzeyleri ve tam idrar analizi ve idrarda protein sonuçları kaydedildi. Olguların serum kızamık, kızamıkçık, kabakulak (KKK) ve varisellaya karşı oluşan IgG düzeyleri değerlendirildi. Anti-Varicella Zoster (VZV) IgG için >100 mIU/ML, Kızamıkçık IgG için >10 IU/ML, Kızamık IgG için >250 mIU/ML, Kabakulak IgG için >25 mIU/ML pozitif değer olarak değerlendirildi. Steroid yanıtına göre steroid duyarlı nefrotik sendrom (SDuNS) ve steroid dirençli nefrotik sendrom (SDiNS) ve tedavi durumuna göre gruplara arası karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Çalışma kriterlerine uygun yaşları 3-18 arası değişen 39 olgu dahil edildi. Olguların %51,4'ü erkek, yaş ortancası 13 yıl (3,7-18), izlem süreleri 50 ay (12-120) ve ortalama atak sayısı 5,38 (1-17) idi. Seropozitivite oranları sırası ile kızamık için %56,4, kızamıkçık için %69,2, kabakulak için %43,6 ve varisella için %71,8 olarak bulundu. SDuNS ve SDiNS grupile tedaviler atak sayısı ve histopatolojik tanıya göre yapılan seropozitivite karşılaştırmalarda anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: İNS'li olgulda KKK ve VZV aşılarına karşı antikor yanıtlarının değerlendirildiği çalışmamızda seropozitivitelerin normal popülasyona göre düşük olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle İNS tanısı ile izlenen çocukların aralıklarla aşı antikor yanıtlarının kontrol edilmesinin faydalı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Nephrotic syndrome (NS) may cause a loss of protective antibodies against infectious agents, both due to the pathogenesis of the disease and the use of immunosuppressive treatments. It was aimed to evaluate the measles, mumps, rubella (MMR) and varicella immunoglobulin (Ig) levels in the cases followed up with idiopathic nephrotic syndrome (INS). Material Methods: The patients aged 2-18 years who were followed up with INS between November 2018 and June 2021, who completed their national vaccinations and were in remission were included. Exclusion criteria were being under the age of two, having secondary NS/ proteinuria/ active infection/ known immunodeficiency, or failure to reach the vaccination schedule. Demographic and anthropometric data, follow-up period, number of attacks, usage of immunosuppressive drugs, histopathological diagnoses, leukocyte and lymphocyte counts, serum urea, creatinine, albumin, c reactive protein, Ig G-A-M, total cholesterol, and proteinuria levels were recorded. Positivity of IgG values was evaluated as >100 mIU/ML for varicella, >10 IU/ML for rubella, >250 mIU/ML for measles, >25 mIU/ML for mumps. Group comparisons were made according to treatment status and steroid response. Results: Thirty-nine patients (age between 3 and 18 years) were included. 51.4% were male, the median age was 13 years (3.7-18), the follow-up period was 50 months (12-120 months), and the mean number of attacks was 5.38 (1-17). Seropositivity rates were 56.4% for measles, 69.2% for rubella, 43.6% for mumps and 71.8% for varicella. No difference was found between the seropositivity rates of the groups of steroid-sensitive and steroid-resistant groups, previous treatments and treatment status, pulse steroid treatment status, number of attacks, and histopathological diagnosis. Conclusion: In this study, it was shown that the antibody levels of INS patients were low. Therefore, it may be helpful to evaluate vaccine responses at certain times in the follow-up of children with a diagnosis of INS.