Dizi setlerinden basına yansıyan ve yansımayan sorunlar
From the television series that are reflected and not reflected problems
- Tez No: 513208
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Dünyada en çok televizyon önünde zaman geçiren bir toplum olduğumuz birçok çalışma sonucu bilinen bir gerçek. Televizyon yayıncılığı seyircisine hak ettiği değeri veriyor mu? Daha da önemlisi, yazılı basın bu konuda ne durumda? Televizyon dizileri çok izleniyor, çok seviliyor, hatta yurtdışına satılarak ülkemize gelir de sağlıyor. Bu, belli bir süre daha devam edebilir. Ancak süreleri uzayan, Türkiye şartlarında bir haftada çekilmek zorunda olan; buna da bağlı olarak kalitesi düşen dizilerin, bir süre sonra yapım kalitesi düşüyor. Dünyada bir haftada 90 dakikalık bir dizi çekilmiyor. Bu sorunun çözüme kavuşması sadece dizi sektörünün değil, Bakanlıklar da içinde tüm devlet üst düzeyinin sorumluluğundadır. Kamuoyu yaratması gereken basın ise çalışmada ele alınan konular çerçevesinde yetersiz kalıyor. Sorunları yansıtmak yerine magazinel bir yaklaşım sergileyerek dizi sektörünün giderek daha da büyük sıkıntılı sürece girmesine yardımcı oluyor. Tez çalışması derinlemesine görüşme yöntemiyle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the results of many researchesıt is a wellknown fact that we are the first society in the World that spendits time by watching television. Does the TV broadcasting authorities dignify the televiewers? More important than this, what is the positon of pres within this scope? Television series are very popular, viewed and liked very much and even provide benefit to our country viaexport. This condition may continue in a certain time. But; when the period of the series get much longer, when the filming time exceeds one week under the conditions of Turkey and in turn when the quality drastically drops, results in a decrease in the productionquality.No series of 90 minutes is produced in the World in one week time. The solution of this matter is not only within the scope of the series sector but also it is under the responsibility of the top Management of government including the ministries. Press which is expected to create a public opinion is in a dequate within the frame of the issues under consideraton.Press helps the process to enter in a more puzzled situation with a tabloid approachrat her than reflecting the problems in series sector.