Sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmede yeşil pazarlama faaliyetlerinin önemi: Gıda sektöründe uygulanması
Importance of green marketing activities on achieving sustainable competitive advantage: Implementation on food industry
  1. Tez No: 513207
  2. Yazar: SACİT KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Doğal kaynakların ve çevrenin korunması sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmede temel amaç olmuştur. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmede yeşil pazarlama faaliyetlerinin önemini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, işletmelerin yeşil pazarlama faaliyetleri ile genel rekabet stratejileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın uygulanması, 2015 yılında ISO 500'e giren 91 gıda işletmesinde orta veya üst düzey bir görevde çalışan 91 anket sonucunda elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Anket yoluyla elde edilen verilere tanımlayıcı istatistiksel analizler, ANOVA, pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma analizi sonucunda, farklılaşma, maliyet, odaklanma stratejisi ile yeşil ürün ve rekabet yoğunluğu ile yeşil dağıtım arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışan sayısı grupları değerleri ile farklılaştırma stratejisi ve odaklanma stratejisi değerleri ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrenim durumu gruplarına ile farklılaştırma stratejisi ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu sunucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protecting natural resources and the environment is the main goal of achieving sustainable competitive advantage. The aim of this study is to demonstrate the importance of green marketing activities to achieve sustainable competitive advantage. In this context, the relationship between businesses' green marketing activities and general competition strategies examined. The implementation of the study is based on the results of 91 questionnaires conducted in 2015 in a medium or high-level job at 91 food industry in the ISO 500. Descriptive statistical analyzes, ANOVA, pearson correlation analysis were used for the data obtained by questionnaire. As a result of research analysis, it has been revealed that there is a significant relationship between differentiation, cost, focus strategy and green product also intensity of competition and green distribution. It was also found out that there is a statistically significant difference between the values of the employee number groups and the values of the differentiation strategy and the focus strategy values. A statistically significant difference was found between the position groups and the differentiation strategy averages.