Makro ihtiyati politikaların Türk bankacılık sistemine etkileri
Effects of macro prudential policies on Turkish banking system
  1. Tez No: 513272
  2. Yazar: AYNUR ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Finansal istikrara katkı sağlamak hedefiyle, tüketici kesimin aşırı borçlanmasıyla oluşan kredi büyümesinin önüne geçmek makro ihtiyati politikaların nihai amaçlarındandır. Bu amaç doğrultusunda tüketici kredilerine yönelik çeşitli politikalar uygulamaya alınmıştır. Ancak Türkiye'de bazı düzenlemelerin yakın tarihte uygulamaya alınması sebebiyle yeterli veri setinin oluşmamasından dolayı, söz konusu uygulanan makro ihtiyati politikaların etkinliklerine ilişkin güncel veri analizi yapan bir çalışma literatürde yer almamaktadır. Bu tez çalışmasında; Türkiye'de tüketici kredilerine yönelik uygulanan makro ihtiyati politikaların, bankaların ilgili üç aylık dönem içerisinde kullandırdıkları toplam tüketici kredileri üzerindeki etkileri 2007Q3-2017Q3 dönemini kapsayacak şekilde analiz edilerek, temel bazı Türk bankacılık rasyoları ile ilişkisi incelenmektedir. Tüketici kredilerine yönelik uygulanan makro ihtiyati politikaların etkinlikleri En Küçük Kareler (EKK) yöntemi ile çoklu regresyon analizi yapılarak araştırılmıştır. Analiz sonuçları, daha sıkı makro ihtiyati koşulların, tüketici kredilerindeki düşüş ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is the ultimate goal of macroeconomic policies to overcome the credit growth caused by excessive borrowing of the consumer segment with the aim of contributing to Financial Stability. To this end, various policies towards consumer loans have been put into practice. However, due to the removal of some regulations to be implemented in Turkey in recent history occurred due to failure of sufficient data set, a data analysis related to the effectiveness of the current study that said that macro-prudential policies applied are not included in the literature. In this thesis study; of macro-prudential policies for consumer loans in Turkey, the impact on total consumer loans, which they are using in the three-month period on the banks analyzed so as to cover the 2007Q3-2017Q3 period is examined the relationship between the Turkish banking ratios. The activities of macroeconomic policies applied to consumer loans have been investigated by performing multiple regression analysis with Ordinary Least Squares (OLS) Method. Analysis results show that tighter macroeconomic conditions are associated with a decline in consumer loans.