Makro ihtiyati politikaların Türk bankacılık sistemi kredi hacmi üzerindeki etkisi
Macro prudential policies effects on credit volume of Turkish banking system
- Tez No: 609895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUDUN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
2008 Küresel Finans Krizi'nin ardından finansal istikrarın sağlanması adına makro ihtiyati politikaların kullanımı giderek önem kazanmıştır. Makro ihtiyati politikaların henüz yeni yeni gündeme gelmesiyle politika araçlarının etkinliği konusunda deneme yanılma yöntemine başvurulmuş, bu durum da makro ihtiyati politikalar üzerine çalışmalar yapılması konusunda ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir. Bu açıdan bu çalışmanın amacı, finansal istikrarı sağlamak için 2010 yılından itibaren sıklıkla kullanılan makro ihtiyati politikaların Türk bankacılık sistemi kredi hacmi üzerinde etkilerinin nasıl olduğunu değerlendirmektir. Bu bağlamda Ocak 2011-Aralık 2018 döneminin aylık frekanstaki verileri kullanılarak literatürden farklı olarak Türkiye'de yer alan bankacılık sektörü toplam kredi hacmi, mevduat bankaları toplam kredi hacmi, yatırım ve kalkınma bankaları toplam kredi hacmi ile tüketici kredileri rasyoları incelenmiştir. Veriler E-Views programı kullanılarak VAR modeliyle analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Merkez Bankası'nın uygulamış olduğu makro ihtiyati politikaların kredi hacmi üzerinde düzenleyici etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the Global Financal Crisis in 2008, the use of macro prudential policies has become increasingly important to ensure financial stability. With the recent introduction of macro prudential policies, the trial and error method was used for the effectiveness of policy instruments, which indicated the need for studies on macro prudential policies. From this point, aim of this study is to evaluate the impact of macro prudential policies, which have been frequently used since 2010 to ensure financial stability on the credit volume of the Turkish banking system. With in this context, from January 2011 to December 2018 using data from the monthly frequencies within the banking sector's total loan volume in Turkey, the total credit volume of deposits in banks, investment and development banks total loan volume and consumer loans ratios were examined. Data were analyzed with VAR model using E-Views program. As a result of the analysis, it was concluded that macro prudential policies implemented by the Central Bank had a regulatory impact on credit volume.