Ortaöğretim inkılâp tarihi ve Atatürkçülük derslerinde anıların kullanımına ilişkin öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
Analyzing of teachers' remarks about using of memories in revolution history and Kemalism subject at secondary education
  1. Tez No: 513300
  2. Yazar: CANER SUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SABRİ BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Araştırma tarih öğretmenlerinin Ortaöğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinde anıları kullanma durumlarını ve sorunlarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışma tarama modeliyle yürütülmüş ve nitel bir yaklaşım çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Erzurum İlinin merkez ilçelerinde görev yapan tarih öğretmenleri oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile sekiz adet soru vasıtası yoluyla yazılı olarak elde edilmiştir. Sorular için araştırmacı tarafından öncelikle bir havuz oluşturulmuş, kapsam ve görünüş geçerliliği sağlamak için alanında her biri doktor ünvanlı bir tarihçi, bir eğitimci ve biri de edebiyatçı olmak üzere üç alan eğitimcisinin görüşü alınmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda sorular üzerinde çalışmalar yapılmış, belirlenen 8 soruda ihtiyaç duyulan düzeltmeler yapılarak, 5 tarih dersi öğretmeni ile veri toplama aracının pilot çalışması yapılmıştır. Yapılan pilot çalışma sonrasında pilot çalışmaya katılan öğretmen ve uzman görüşleri ile kullanılacak formun son şekli hazırlanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular: Bulgular sonucunda tarih öğretmenlerinin çoğunluğunun İnkılâp Tarihi derslerinde anıları kullandıkları, Kurtuluş Savaşı sürecini içeren ünitelerde daha çok faydalandıkları, anıları seçerken öğrenci seviyesine ve konuya uygunluğuna dikkat ettikleri, kalıcı öğrenmeyi sağlama, derse katılımı arttırma, milli ve manevi şuur kazandırma ve tarihsel düşünme becerilerini geliştirme gibi amaçlarla kullandıkları ve bu amaçlarını büyük oranda gerçekleştirdikleri, anıları daha çok internet ve kütüphanelerden temin ettikleri, İnkılap Tarihi derslerinde anıların kullanımının önemli katkılar sağladıkları yorumlarına ulaşılmıştır. Sonuç: Tarih öğretmenlerinin konu ile ilgili yaşadıkları problemler olarak; ders kitabında yeterli derecede yer verilmemesi, ders süresi ile okul kütüphanelerinin yetersiz oldukları ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağının anı gibi eğitim materyalleri açısından fakir olduğu, sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: If the investigational use of secondary history teachers memories of the Republic of Turkey and Atatürk Revolution History lessons condition and have been made in order to uncover the problem. Method: This study was conducted with a screening model and was conducted within a qualitative approach. The sample of the research is the history teachers who work in the central districts of Erzurum Province. The data were obtained in writing through eight questionnaires with a semi-structured interview technique developed by the researcher. For the questions, a pool was created first by the researcher, and in order to provide scope and appearance validity, three field educators, one of whom is a doctorate historian, one educator and one literary, were invited. Experts have been working on the questions in the direction of opinions, made the necessary corrections in the 8 determined, 5 history lesson teaching tool and data collection tool was pilot study. After the pilot study, the final form of the form to be used with the opinions of the teachers and experts participating in the pilot study was prepared. The data obtained from the study were analyzed by content analysis. Findings: As a result, most of the history teachers aimed at using the memoirs of Revolution History lessons, the units that have included the process of Independence War more and more, the ones that pay attention to the student level and subject matter in choosing memories, the provision of permanent learning, the increase of class participation, the national and spiritual consciousness and the development of historical thinking skills and that they have achieved these goals in a big way, the memories mostly obtained from the internet and libraries, and the fact that the use of memorials in the History of the Revolution provides important contributions. Results: As problems that history teachers have experienced about the subject; it has been concluded that the lack of adequate coverage in the course book is insufficient for the duration of the course and the school libraries are poor and poor for educational materials such as the Ministry of Education Information Network.