Lise Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinde Ermeni meselesinin öğretimi (mevcut ders kitapları, öğretmen ve öğrenci görüşleri ve çağdaş yayınlar ışığında yeni bir ünite tasarımı)
The teaching of the Armenian issue in 'the revolution history of the Turkish Republic and Kemalism?courses (a design of a new unit under the lights of existing course books, teacher and student views and contemporary public
- Tez No: 207108
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSLERİNDE ERMENİ MESELESİNİN ÖĞRETİMİ (MEVCUT DERS KİTAPLARI, ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ VE ÇAĞDAŞ YAYINLAR IŞIĞINDA YENİ BİR ÜNİTE TASARIMI) Metin, Erhan Yüksek Lisans, Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Mustafa SAFRAN Şubat - 2007 Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında okutulmakta olan Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi içerisinde yer alan, Ermeni Meselesi konusunun, günümüz dünya konjönktürü göz önünde bulundurularak tarih eğitimi açısından tekrar değerlendirilebilmesi amaçlanmıştır. Bu paralelde Ermeni Meselesi üzerine yeni yapılmış ve yapılmakta olan ilmi ve çağdaş yayınların sonuçlarından, Ermeni Meselesinin öğretimi içerisinde kullanılabileceği düşünülen bölümlerin tespit edilerek, öğretmen ve öğrenci görüşleri ışığında, Lise İnkılâp Tarihi dersi içerisinde kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışmanın Ermeni Meselesinin öğretimi üzerine daha sonra yapılacak veya yapılması düşünülen çalışmalara bir katkı sağlaması, sonraki çalışmalar için bilimsel veriler sunabilmesi amaç edinilmiştir. Çalışma içerisinde tarih eğitiminin öneminden bahsedilmekle beraber tarih eğitimi üzerine dünya da yapılmakta olan bazı çalışmaların sonuçlarından örnekler verilmeye çalışılmıştır. Liselerimizde okutmakta olduğumuz mevcut tarih ders kitaplarında Ermeni Meselesi ve Türk Ermeni ilişkilerine dair yer almakta olan bölümler tek tek incelenerek ilgili bölümlerin tarih eğitimi açısından değerlendirilmesi yapılmış ve ilgili bölümler öğrenciye görelik açısından ele alınmıştır. Çalışmamızın diğer bölümünde Ermeni meselesi hakkında 1995 yılından günümüze kadar olan süre içinde yayınlanmış olan çağdaş ve ilmi yayınların - literatür taraması ve araştırmalarımız sonucunda ulaşabildiğimiz yayınlarla sınırlı olmak üzere - tamamı incelenmiştir. Bu çalışmalarda yer alan konu ile ilgili olan ve öğretim açısından önemli görülen, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi içersinde yer alabileceği bölümler tespit edilmiştir. Bu bölümde ayrıca çalışmamızın Çankırı örneklemi içerisinde yapılmasından dolayı konu hakkında yerel arşivlerden ulaşılan Ermeni Meselesi ve Türk-Ermeni İlişkilerine dair belge, kaynak ve dokümanlar tespit edilerek hazırlanan yeni ünite içerisinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yerel içerikli bu kaynaklar konu hakkındaki çağdaş yayınların sonuçları ile ilgili bölümde de ifade edilmiştir. Ermeni Meselesi hakkında hazırlanan yeni ünitenin içeriğinin ve özelliklerinin hazırlanmasında öğretmene ve öğrenciye göre olabilmesini sağlayabilmek amacı ile Ermeni Meselesinin öğretimi hakkında öğretmen ve öğrenci görüşlerini hedef alan anketler uygulanmıştır. Anket Çankırı'da seçilen 6 lisede öğrenim gören 240 öğrenciye ve 20 tarih öğretmenine uygulanmış betimsel bir çalışmadır. Anket sonuçlarının gösterdiği hedef doğrultusunda yeni bir ünitenin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Mevcut ders kitapları, konu hakkında yayınlanmış çağdaş ve ilmi yayınlar ve öğretmen-öğrenci görüşleri temel alınarak hazırlanmış olan yeni ünite öğretmen ve öğrencilerin tarih eğitimi içerisinde ve İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük derslerinde istifadelerine sunulmuştur. Yeni üniteden istifade eden öğretmenlerin ve öğrencilerin ünite hakkındaki görüşleri sorularak çalışmanın inkılâp Tarihi ve Atatürkçülük derslerinde Ermeni Meselesinin öğretimine sağladığı katkılar objektif olarak aktarılmıştır. Araştırmanın sonuçları tarih öğretimine katkıda bulunması açısından değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE TEACHING OF THE ARMENIAN ISSUE IN ?THE REVOLUTION HISTORY OF THE TURKISH REPUBLIC AND KEMALISM? COURSES (A DESIGN OF A NEW UNIT UNDER THE LIGHTS OF EXISTING COURSE BOOKS, TEACHER AND STUDENT VIEWS AND CONTEMPORARY PUBLICATIONS) `The Armenian Issue?-which is taught in? The History of Turkish Republic Revolution and Kemalism? lessons for the senior students of high schools bound to Turkish National Education-is aimed to be re-evaluated in terms of history education considering the latest situation of the world.In this paralel, from the conclusions of the scientific and contemporary publications,the parts which can be used in the teaching of ?Armenian Issue?are fixed and under the lights of teacher and student views,it is aimed to be used in ?The History of Revolution? lessons. Moreover; with the help of this project,it is aimed to provide scientific data and contribution to the forthcoming studies to be done on the Armenian Issue. In this study, not only the importance of history education is mentioned but examples from the conclusions of some studies being done throughout the world are given,as well. The parts taught in today?s history books about the Armenian Issue and Turkish-Armenian relations have been thoroughly examined, related parts are evaluated in terms of history education and questioned if they are appropriate for the students.In the other part of my study,scientific and contemporary publications on the Armenian İssue published in the last decade are examined.The parts mentioned in those studies which are important for education are fixed to be included in `The History of Revolution and Kemalism?textbooks. Furthermore, since the study is done in Çankırı, the sources and documents about the Armenian Issue and Turkish-Armenian relations provided from the local archives are fixed and evaluated in the new unit.Moreover, these sources of local content are also mentioned in the part which tells about the conclusions of the related contemporary publications. While preparing the content of the new unit and its characteristics,some questionnaires aiming teacher and student points of views relating to the teaching of Armenian Issue are held to make the new unit teacher and student centered. The questionnaire is a descriptive study done at six high schools with 240 students and 20 history teachers. Design of a new unit is done in accordance with the objectives which the result of the questionnaire impose. The new unit based on the existing textbooks,relating contemporary and scientific publications and both teacher and student views is prepared for the benefiting of teachers and students in history lessons. The opinions of the teachers and students who have benefiitted from this new unit are questioned and the contributions of the study to the teaching of the Armenian Issue are objectively transferred. The conclusions of the research have been revised in terms of its assistance to the teaching of history, and some proposals are made to support this.