Muzaffer İzgü'nün 1970-80 yılları arasında yayınladığı Yedi Öykü kitabının değerler eğitimi açısından incelenmesi
An investigation of Seven Story books written by Muzaffer İzgü published between 1970-80 in terms of values education
  1. Tez No: 513311
  2. Yazar: CANAN SIRAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmada son dönem Türk edebiyatında üretkenliği ile dikkatleri çeken Muzaffer İzgü'nün 1970-80 yılları arasında yayımladığı yedi öykü kitabını değerler eğitimi açısından incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın araştırma alanını Muzaffer İgü'nün belirlenen eserleri oluşturmaktadır ve bu eserlerdeki değerlerin tespitinde Schwartz Değer Ölçeği kullanılmıştır. Muzaffer İzgü'nün belirlenen yedi öykü kitabındaki değerlerin analizi sırasında da nitel araştırma çalışmasına uygun olarak içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu çözümleme çalışmaya konu olan eserlerin okunması, fişlenmesi ve tasnif edilmesi şeklinde yapılmıştır. Bulgular: Schwartz Değer Ölçeği'nde 10 ana değer ve 57 alt değer bulunmaktadır. İncelenen öykülerde, 10 ana değeri ve bunlarla ilgili toplamda 44 alt değer boyutunu yansıtan ifadelerin yer aldığı tespit edilmiştir. 13 alt değer boyutu ile ilgili değer ifadesine rastlanmamıştır. Bunlar: Zevk, bağımsız olmak, kendine saygısı olmak, eşitlik, güzelliklerle dolu bir dünya değeri, dünyada barış istemek, iç huzur, bağışlayıcı olmak, manevi bir hayat, anlamlı bir hayat, ılımlı olmak, dünyevi işlerden el ayak çekmek, toplumsal düzenin sürmesini istemek değerleridir. Sonuç: Değer aktarımının sadece ders kitaplarına bağlı olarak yapılmasının mümkün olmadığı ve bu nedenle de değer bakımından zengin edebȋ kitapların okutulması izlenmesi gereken en doğru yoldur. Bu çalışmada da Muzaffer İzgü'nün incelenen öykülerinin değer bakımından zengin olduğu ve ortaokul 7. ve 8. sınıflarda eğitim gören öğrencilere okutulabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine seven books of short stories published by Muzaffer Izgü, who attracted attention with productivity in Turkish literature in the last period, between the years 1970-80 in terms of values education. Method: This study was conducted using qualitative research method. The research area of this work constitutes the works of Muzaffer İgü and the Schwartz Value Scale was used to determine the values in these works. Content analysis and descriptive analysis methods were used in the qualitative research study during the analysis of the values of Muzaffer Izgü's seven story books. This analysis was done in the form of reading, tagging and sorting of the works subject to the study. Findings: The Schwartz Value Scale has 10 main values and 57 sub-values. It has been found that, in the examined texts, there are expressions which reflect the 10 main values and the total of 44 sub-values related to them. No value expression has been found for the 13 sub-value dimensions. These are: pleasure, independence, being self-esteem, equality, value of a world full of beauties, seeking peace in the world, inner peace, forgiving, spiritual life, meaningful life, moderate, to take hold of worldly affairs, values. Results: It is not possible to transfer the value depending only on the textbooks, and for this reason it is the right way to read the literary books which are rich in value. In this study, Muzaffer İzgü 's analyzed stories were found to be rich in value and reached the result that can be read to the students who are studying in the 7th and 8th grade of middle school.