Van Gölü havzasından toplanan bazı kavun genotiplerinde virüse karşı dayanıklılığın mekanik inokulasyon ve moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of virus resistance with mechanic inoculation and molecular methods in some melon accession collected from Van Lake basin
  1. Tez No: 513353
  2. Yazar: SİBEL TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇEKNAS ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitkisel Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Van Gölü Havzasından toplanan 22 adet kavun genotipi ile 3 adet dayanıklı genotip ve 2 adet ticari çeşitte hem mekanik inokulasyon yöntemi kullanılarak genotip ve çeşitlerin ZYMV (Zucchini Yellow Mosaic Virus)'ye karşı dayanıklılığını belirlemek hem de bazı SCAR ve CAPS markör yöntemleri ile kavun genotip ve çeşitlerinde ZYMV (Zucchini Yellow Mosaic Virus), CMV (Cucumber Mosaic Virus) ve WMV (Watermelon Mosaic Virus) türlerine dayanıklılık belirteçlerinin varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Mekanik inokulasyon sonrasında genotiplerde morfolojik gözlemler yapılarak 0-5 skalasına göre hastalık şiddeti belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında bu genotiplerde 3 adet SCAR ve 4 adet CAPS primeri olmak üzere 7 adet primer ile tarama yapılarak ZYMV, CMV ve WMV'ne karşı dayanıklılık ile ilgili belirteçlerin varlığı tespit edilmeye çalışılmıştr. SCOPE14541 primerinde 21 genotipte bant tespit edilirken, Creb-2 dayanıklılık genine bağlı olarak geliştirilen SCAPB051046 primerinin 25 genotipten yalnızca U6, U13 ve YYU6 genotiplerinde bant verdiği görülmüştür. ZYMV ve WMV' ye karşı dayanıklılık genlerine bağlı olarak geliştirilmiş olan VirSq-F19 primeri YYU47 genotipi dışında tüm genotiplerde bant vermiştir. Zym dayanıklılık geni ile ilişkili 4 CAPS primerinden sadece ikisinden sonuç elde edilmiştir. dCAPS-G99A ve CAPS-T86C primerleri ile istenilen gen bölgesi çoğaltılmış fakat kesim enzimleri (Dra I/MnI I) için istenilen bant aralıklarında kesme işlemi gerçekleşmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the resistance of 22 melon genotypes collected from Van Lake Basin, 3 resistant genotypes and 2 commercial varieties to ZYMV (Zucchini Yellow Mosaic Virus) by using mechanical inoculation method, also it was aimed to determinate the presence of resistance markers ZYMV (Zucchini Yellow Mosaic Virus), CMV (Cucumber Mosaic Virus) and WMV (Watermelon Mosaic Virus) genotypes in melon genotypes and varieties through SCAR and CAPS marker methods. After mechanic inoculation disease severity was determined according to 0-5 scale by performing morphological observations in genotypes. In second stage of the study the presence of markers related to resistance genes against to ZYMV, CMV and WMV were defined in these genotypes by screening with 7 primers including 3 SCAR primers and 4 CAPS primers. While bands were obtained from SCOPE14541 primer in 21 genotypes SCAPB051046 primer that was developed based on the Creb-2 resistance gene gave bands only in the U6, U13 and YYU6 genotypes from 25 genotypes. VirSq-F19 primer that was developed based on the resistance genes to ZYMV and WMV gave band in all genotypes exluding YYU47. Only two of the 4 CAPS primers associated with the Zym resistance gene produced band. The desired gene region was amplified with the primers dCAPS-G99A and CAPS-T86C, but no restriction was performed at the desired band intervals for the restriction enzymes (Dra I / Mn II).