Seyahat acentesi çalışanlarının sanal kaytarma davranışları, iş motivasyonu ve iş tatmini arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between travel agencies employee's cyberloafing behaviors, work motivation and job satisfaction
  1. Tez No: 513378
  2. Yazar: BARIŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı; Eskişehir'de faaliyet gösteren seyahat acenteleri çalışanlarının sanal kaytarma davranışları, iş motivasyonu ve iş tatmini arasındaki ilişkileri belirlemektir. Çalışmada sanal kaytarma ve iş tatmini tek boyut olarak iş motivasyonu ise; yönetim tarzı, ücret ve ödüllendirme, güvenlik, takım çalışması ve kendini geliştirme alt boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın evrenini Eskişehir'de faaliyet gösteren seyahat acenteleri çalışanlarının tamamı oluşturmaktadır. Evreninin tamamına ulaşmanın mümkün olmasından dolayı tam sayım yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Seyahat acentelerin bünyesindeki 205 çalışana anket bırakılmış, toplanan anketlerden 196 tanesi uygun bulunarak değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın verileri güvenilirlik analizi, t testi, varyans analizi ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, seyahat acenteleri çalışanlarının sanal kaytarma davranışları ile iş motivasyonunun alt boyutları olan ücret ve değerlendirme ile kendini geliştirme boyutu arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Sanal kaytarma ile iş tatmini arasında ilişki tespit edilememiştir. Yönetim tarzı boyutu, güvenlik boyutu ve takım çalışması boyutu ile iş tatmini arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between cyberloafing behaviors, job motivation and job satisfaction of the travel agencies employee's in Eskişehir. In the study, cyberloafing and job satisfaction are considered as one dimension and work motivation is evaluated by management style, salary and rewarding, security, team work and self development sub-dimensions. The scope of the study consist of all the employees employed in all the travel agencies in Eskişehir. A complete inventory was carried out in the study as access to the whole scope was possible. Questionnaire technique was used in the study as an instrument for data collection in the study. Interviews were conducted with 205 employees at the travel agencies and 196 of them which were found to be appropriate for the study was submitted to statistical analysis for reliability analysis, t test, factor analysis and correlation analysis. According to the finding of this study, there is significant and positive relationship between cyberloafing behavior of travel agencies employees and salary and rewarding and self development as sub-dimension of job motivation. There is no relationship between cyberloafing and job satisfaction. There is significant and positive relationship between management style dimension, security dimension and teamwork dimension and job satisfaction.