Beden-iktidar ekseninde medya söylemleri: Haberlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve kadın
Media discourses in the pivot of body and power: Ministry of Family and Social Policies and women in the news
- Tez No: 513379
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezde beden ve iktidar arasındaki ilişki bağlamında medya söylemlerinin yeri ve anlamı değerlendirilmektedir. Tezin amacı insan bedeninin ve yaşamının yönetimini biyopolitika ve biyoiktidar kavramları üzerinden tartışarak medya söylemlerinin önemini ve işlevini saptamaktır. Bu nedenle tezde medyanın iktidar dinamikleri doğrultusunda kadın bedeni ve yaşamına yönelik söylem oluşturma biçimleri yorumlanmaktadır. Bu çerçevede 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kurulmasının biyopolitik boyutu ve kuruluşunun ana akım medya tarafından haberleştirilmesinde kullanılan söylemler incelenmektedir. Tezin araştırma evreni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kurulduğu dönem olan 2011 yılının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ana akım medyada yer alan haberlerdir. Habertürk ve Hürriyet gazetelerinin basılmış günlük sayılarındaki, Posta ve Sabah gazetelerinin internet sitelerindeki haberler araştırmanın evreni olarak seçilmiştir. İçerik çözümlemesi aracılığıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hakkındaki haber metinlerinin başlıkları, tarihleri, haber kategorileri ve sayfa sayıları listelenmiştir. Söz konusu metinlerin içerdiği anlamları ele almak amacıyla göstergebilimsel söylem çözümlemesine başvurulmuş ve metinlerde yer alan sözcükler taranarak ve anlambirimcikler ortaya konularak tekrar eden kavram alanları saptanmış, Algirdas Julien Greimas'ın yerdeşlik kavramı doğrultusunda haber söylemlerinin yüzey yapıları ve derin yapıları incelenmiştir. Bulgular sonucunda bir biyoiktidar odağı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın biyopolitik uygulamaları ve görevleri değerlendirilmiştir, medyanın kadına yönelik biyopolitik söylem üretme biçimlerine yönelik açıklamalar ve yorumlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis evaluates the position and meaning of media discourses in the context of the relationship between body and power. The thesis aims to determine the importance and function of media discourses with regard to women through a discussion of the government of body and life through the concepts of biopolitics and biopower. Concordantly, the biopolitical dimension of the media discourses used in the mainstream news coverage of the founding of the Republic of Turkey Ministry of Family and Social Policies is analyzed. The sample of research consists of the mainstream media news from the months of June, July and August of 2011 when the Ministry of Family and Social Policies was founded. News in the printed daily issues of Habertürk and Hürriyet newspapers and the websites of Posta and Sabah newspapers are chosen as the sample of the research. The news headlines, dates, categories and page numbers concerning the sample are gathered and listed through content analysis. Semiological discourse analysis is applied to texts of the news in order to evaluate the meanings incorporated in said texts through scanning of the words and detection of repetitive conceptual fields. Following Algirdas Julien Greimas's concept of isotopy, the surface structures and deep structures of meaning are studied. Based on the findings, the appointment of the Ministry of Family and Social Policies as a focal point of biopower and its biopolitical practices are determined, explanations and commentary are presented regarding media's creation of biopolitical discourse directed at women.