Kırşehir yöresi mahalli sanatçılarından Muharrem Ertaş ile Çekiç'nin icra özelliklerinin incelenmesi
Examination of the differences between the ways of Muharrem Ertaş and Çekiç Ali, local artists from Kırşehir region
  1. Tez No: 513391
  2. Yazar: ATAKAN AYAZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türk Halk Müziği geleneksel bir şekilde, ustadan çırağa, kulaktan kulağa, meşk usulüyle aktarılma geleneğine sahip olan bir müzik türüdür. Kırşehir yöresinin müzik kültürü ele alındığı bu çalışmada,THM'nin bu gelenekselliği göz önünde bulundurularak bir yol izlenmiştir. İlk bölümde THM ile ilgili temel bilgilerin yanısıra, geleneği besleyen alan bilgileri de ele alınmıştır. İkinci bölümde Kırşehirli Muharrem Ertaş incelenmiş ve sanatçı kişiliği aktarılmıştır. Üçüncü bölümde Kırşehirli Çekiç Ali'nin hayatı ve sanatçı kişiliği incelenerek eserleri aktarılmıştır. Dördüncü bölümde her iki sanatçının araştırmamız için belirlediğimiz beşer eseri incelenerek aktarılmıştır. Yine bu bölümde yöre sanatçılarının aralarındaki en önemli farklardan bahsedilmiştir. Son olarak sonuç bölümündeyse, yapılan bu çalışmanın niteliği aktarılmıştır. Buna göre yapılan bu araştırma THM için yeni bir belge niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish Folk Music is a genre that passed to generations from master to apprentice , from ear to another, with the ways of meşk (imitation and practice) traditionally. Within this Thesis that The Musical Culture of Kırşehir Region is analyzed, a course under the consideration of the Turkish Folk Music's tradition was pursued. At the chapter 1; The basics of the Turkish Folk Music and the sources that feeds the tradition of Turkish Folk Music take place with the explanations of the details of folkloreic observation. At the chapter 2; Muharrem Ertaş Of Kırşehir and his persona as an artist are examined. At the chapter 3; The life Çekiç Ali Of Kırşehir and his persona as an artist are examined. At the chapter 4;Comparison between of the Muharrem Ertaş and Çekiç Ali Of Kırşehir as artists and their 5 compositions chosen take place with the explanations of the details of folkloreic observation.At the chapter 5; The results and the character of this work of research are explained. Within it these circumstances this research stands a new document for Turkish Folk Music.