Filistin romanında direniş
- Tez No: 513390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ KILAY ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Filistin romanındaki direniş konusu üzerine yoğunlaşmaktadır nitekim romanı toplumdan soyutlamak mümkün değildir. Roman günlük yaşamın ayrıntılarına yer verir. Hali hazırda Filistin'de günlük yaşam Siyonist işgali altında sürdürülmektedir. Dolayısıyla Filistin romanını direniş romanı olarak nitelemek mümkündür. Filistin romanı en yaygın siyasi söylemleri, genelde roman aracılığıyla yansıtır. Filistin davasını desteklemesi açısından direniş romanları araştırmamızda büyük değer ve önem taşımaktadır. Araştırma giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde şu sorulara cevap aranmıştır: Filistin romanının özellikleri nelerdir? Politik olaylar Filistin romanının unsurlarını (karakter, kahraman, kadın vb.) nasıl etkilemiştir? Filistin direnişinden romancılar nasıl etkilenmiş ve bu etkilenme onların romanlarına nasıl yansımıştır? En önemli direniş romanları hangileridir? Çalışmanın Birinci Bölümünde romanın genel tanımı, Arap romanı ve ardından direniş romanına değinilmektedir. Çalışmanın İkinci Bölümünde Filistin romanının Ortaya çıkışı ve gelişmesi ve Öne çıkan Filistinli romancıların en önemli ürünleri, Filistin romanının orijinali, ilk Filistin romanı ve romanın geçirdiği aşamalar, Filistin davasının siyasi aşamaları hakkında genel bir bakış sunulmaktadır. Bu bölümde üç dönem ayrı ayrı ele alınmaktadır. Bu dönemler 1948'deki“Nekbe Dönemi”, 1965'deki Filistin Kurtuluş Örgütünün ortaya çıkış dönemi, 1976'daki“Haziran Hezimeti”dönemidir. Bu bölümde ayrıca öne çıkan romancılar Ġassân Kenefânî, Cebrâ İbrâhîm Cebrâ, Emîl Ḥabîbî ve Seḥar Halîfe 'ye ve romanlarında işledikleri konulara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Filistin romanının özellikleri, kahraman, karakter, kadın, sembol, diğer unsurlar gibi alt başlıklarda ele alınmıştır. Çalışmanın Dördüncü Bölümünde“Ricâl fîʼş-Şems”(Güneşteki Adamlar),“el-Muteşâ'il”(Kötümser/iyimser),“Mâ Tebaḳḳâ Lekum (Size Kalanlar), ”eṣ-Ṣabbâr“ (Kaktüs), ”'Âid ilâ Ḥayfâ“ (Hayfa 'ya Dönen Biri), ”Bâbuʼs-Sâḥa" (Meydan Kapısı) da dâhil olmak üzere bir dizi Filistin romanı ele alınmaktadır. Bunun yanında her bir roman tahlil edilerek bu romanlardan yazarın okuyucuya iletmek istediği mesajlara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde elde edilen bulgularla araştırma genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work focuses on the issue of resistance in the Palestinian novel, and it is not possible to abstract the novel from society. Novel gives details of everyday life. Currently, daily life in Palestine is under Zionist occupation. It is therefore possible to describe the Palestinian novel as a resistance novel. The Palestinian novel reflects the most widespread political discourse, usually through novels. It is of great value and importance to investigate resistance novels in support of the Palestinian cause. This research consists of introduction, four chapters and conclusion. In the introduction, answers to the following questions were sought: What are the characteristics of the Palestinian novel? How did political events affect the elements of the Palestinian novel (character, hero, woman, etc.)? How are the novelists affected by the Palestinian resistance and how does this influence their novels? What are the most important resistance novels? In the first part of the work, the general description of the novel, the Arabic novel, and then the resistance novel are mentioned. The second part of the work gives an overview of the emergence and development of the Palestinian novel and the most important products of the leading Palestinian novelists, the original of the Palestinian novel, the first Palestinian novel and its different stages, and the political steps of the Palestinian issue. In this section, three periods are considered separately. These periods are the period of“Nekbe”in 1948, the period of emergence of the Palestinian Liberation Organization in 1965, and the“June Tribulation”in 1967. This section also includes the works of the leading novelists Ġassân Kenefânî, Cebrâ İbrâhîm Cebrâ, Emîl Ḥabîbî and Seḥar Halifé and their works in their novels. In the third chapter, the features of the Palestinian novel are covered in subheadings such as hero, character, woman, symbol, other elements. In the Fourth Part of the Work,“Rijal fi Ashams”(Men in the Sun),“al-Mutasha'il”(Pessimist / optimist),“Ma Tabaqqa Lakum (What Remain for you),”Aṣ-Ṣabbar“(Cactus) ”(Returning to Hayfa), and“ Babu's-Saḥa ”(Square Gate). In addition, each novel is analyzed and the messages that the author wants to convey to the reader are included in these novels. In the conclusion section, all the findings were evaluated in general.