Panel verilerde kümeleme analizi
Clustering analysis of panel data
- Tez No: 513429
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Panel veri yöntemi son yıllarda oldukça yaygın hale gelmiştir. Bunun nedeni, panel veri setinin, hem yatay kesit hem de zaman olmak üzere iki boyuta sahip olmasıdır. Panel veri zaman boyunca bireyler, firmalar, ülkeler vb. ile ilgili olduklarından bu birimlerde heterojenlik söz konusu olabilmektedir. Ancak panel veri modelinde ilgilenilen eğim parametresinin birimlere göre homojen olduğu varsayımı yapılmaktadır. Eğim parametrelerinin heterojenliğinin göz ardı edilmesi hatalı sonuçlara neden olacaktır. Bu çalışmada, panel veri setinin birimlere göre heterojen olduğu dikkate alınarak panel veriye kümeleme analizi uygulanmıştır. Karma değişkenli panel veriyi kümelemek için yeni bir uzaklık ölçümü tanımlanmıştır. Gower, k-prototip uzaklıkları ve önerilen yeni uzaklık ölçümü toplamsal hiyerarşik kümeleme algoritmalarına entegre edilerek kümeleme analizi yapılmıştır. Ayrıca k-prototip algoritması ile de kümeleme yapılarak sonuçlar inclenmiştir. Kümeleme analizi ile birbirine benzer birimler aynı kümelerde gruplanmıştır. Elde edilen gruplara panel veri analizi uygulanmış ve parametre tahminleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The panel data method has become quite common in recent years because of the two dimensional nature of the panel data set; i.e. cross section and time section. Over the dimension of time, panel data are related to individuals, firms, countries and so forth. Thus, heterogeneity may occur in these units. However, it is assumed that the slope parameter of interest in the panel data model is homogeneous with respect to the units. Ignoring the heterogeneity of the slope parameters will cause incorrect results. In this study, panel data cluster analysis was applied considering that the panel data set is heterogeneous according to the units. A new distance measurement has been defined to cluster the mixed variable panel data. The cluster analysis was performed by integrating Gower, k-prototypes distances and the proposed new distance measurement into the agglomerative hierarchical clustering algorithms. In addition, clustering has been done with the k-prototype algorithm and the results have been examined. Similar units are grouped in the same clusters by clustering analysis. Panel data analysis was applied to the obtained groups and parameter estimations were made.