Amatör Türk müziği korolarında karşılaşılan ses ve nefes çalışmaları ile ilgili sorunların çözüm ve önerileri
Amateur Turkish music chorus with voice and breathing problems solutions and recommendations
  1. Tez No: 513430
  2. Yazar: İSMAİL MEHMET ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. EZGİ SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, Amatör Türk Müziği koro çalışmalarında ses ve nefes eğitimi alan kişilerde ortaya çıkan sorunların, koro eğitimcilerinin katkıları ile tespit edilmesi ve belirlenen sorunların çözümüne ilişkin yaklaşımların sunulması amaçlanmıştır. Türk Müziği Koro çalışmalarında neredeyse hiç uygulanmayan ses ısıtma ve nefes eğitiminin önemini vurgulamak ve uygulamalarda görülen eksikliklerin tespit edilerek bu sorunların giderilmesine yönelik çözümler ve öneriler sunmak tezin ana hedefidir. Bu konuda literatürün yanı sıra eğitim almış profesyonel koro şefleri, ses sanatçıları ve uzmanların görüşlerinden ve uygulamalarından da yararlanılmıştır. Koro çalışmalarında ses ve nefes çalışması uygulanan 4 (dört) ayrı Amatör koro grubundaki koristlere 14 soruluk anket çalışması yapılmıştır. Korolarda ses ve nefes çalışmalarının gerekliliğin belirlenmesi ve performans açısından etkisi, cinsiyet ve yaş olarak analiz edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde alınan bu sonuçlardan yola çıkarak, korolarda ses ısıtma ve nefes tekniklerini geliştirme konusunda uygulanması gereken protokol hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Bunun yansıra doğru şarkı söylemenin yanında, yaşam için gerekli olan ses ve nefesi doğru kullanmamıza ve geliştirmemize yardımcı olacak her türlü bilgi ve çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to present the approaches related to the problems identified in the subjects who have sound and breathing education in the Amateur Turkish Music choir studies with the contributions of the choir educators and to solve the determined problems. The main objective of the thesis is to emphasize the importance of sound heating and breathing education which is practiced in Turkish Music Choir works and to present solutions and suggestions to solve these problems by determining the deficiencies seen in practice. It has benefited from the views and practices of professional choral directors, sound artists and experts, as well as literatists. A questionnaire study of 14 questions was performed in the chorists in 4 (four) separate amateur choir groups, in which the sound and breathing exercises were applied in the choir studies. The chorus was analyzed in terms of the necessity of sound and breath studies and the performance in terms of gender and age. On the basis of these results obtained in the third and last section, the chorus was informed about the protocol to be applied in the development of sound heating and breathing techniques. Besides this, I am presenting all kinds of information and solutions to help you improve and improve your voice and breathing that is necessary for your life.