Sebze alanlarında yeni bir virüs cinsi: Polerovirus
A new virus genus in vegetable growing areas: Polerovirus
- Tez No: 513428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş ili Afşin ve Elbistan ilçelerinde sebze alanlarındaki polerovirüslerin bulunma durumunun belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Survey çalışmalarında sararma, solgunluk, mozaik, nekroz simptomları gösteren 18 farklı sebze türünden toplam 110 adet yaprak ve meyve örneği alınmıştır. Toplanan örnekler Cucurbit aphid-borne yellows virus (CABYV) poliklonal antiserumu kullanılarak, DAS-ELISA yöntemiyle testlenmiştir. ELISA testinde toplam 55 örnekte polerovirüs enfeksiyonu şüphesi tanılanmıştır ve örneklerden toplam nükleik asit (TNA) izolasyonu yapılarak Polerovirus cinsi için hazırlanmış primerler kullanılarak RT-PCR analizi gerçekleştirilmiştir. PCR sonucunda sadece 1 ıspanak örneğinde 1100 bç büyüklüğünde DNA bandı elde edilmiştir. Sonuçlar ıspanak izolatının, pancardan izole dilen Beet western yellows virus (BWYV) nükleotid diziniyle %95 benzerlik taşıdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence of Polerovirus species in various vegetables in Afşin and Elbistan districts of Kahramanmaraş province was investigated. A total of 110 leaf and fruit samples were collected from 18 species with typical symptoms of yellowing, mosaic, necrosis and/or no symptoms. The samples were tested by DAS-ELISA using a commercial kit for Cucurbit aphid-borne yellows virus (CABYV) (Sediag, France). As a result, 55 samples were reacted to have possible Polerovirus infection. Total nucleic acid isolates (TNA) were prepared from possibly positive samples and RT-PCR analysis was performed using primers specific to the genus Polerovirus. PCR revealed a DNA band of 1100 bp in only one spinach sample. Results showed the spinach isolate with 95% nucleotide sequence identity to a Beet western yellows virus (BWYV) isolate from beet.