Yataklı psikiyatri servisinde tedavi gören farklı tanı grubundaki hastalarda çocukluk çağı travmasının araştırılması
Investigation of childhood care traffic in patients with different diagnosis in the treatment of deep psychiatry service
  1. Tez No: 513441
  2. Yazar: DİLAN DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA BARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, yataklı psikiyatri servisinde tedavi gören farklı hasta grupları üzerinde çocukluk çağı travması ve alt gruplarının etkilerini incelemektir. Ek olarak, araştırmada cinsiyet ve eğitim durumunun travmayla ilişkisine de bakılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Ümraniye ilçesi özel NP Beyin hastanesinde yatarak tedavi görmüş 33 depresyon, 34 anksiyete bozukluğu ve 37 duygudurum bozukluğu tanısı almış toplam 104 hasta oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak 'Çocukluk Çağı Travma Ölçeği', ' Beck Depresyon Envanteri', 'Beck Anksiyete Ölçeği' ve ''Duygudurum Bozuklukları Ölçeği' kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında Oneway Anova Test, normal dağılım göstermeyen üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis test kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of childhood trauma on different patient groups treated in the inpatient psychiatric service. In addition, the survey also looked at gender and educational status in relation to trauma. The sample of the study consisted of 104 patients with 33 depressions, 34 anxiety disorders and 37 mood disorders diagnosed in a private NP brain clinic in Ümraniye, İstanbul. 'Childhood Trauma Scale', 'Beck Depression Inventory', 'Beck Anxiety Scale' and 'Mood Disorder Scale' were used as data collection tools. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 program was used for statistical analysis. The Mann Whitney U test was used to compare descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) as well as quantitative data for two groups of non-normal distributions. Oneway Anova Test was used for the comparison of three groups with normal distribution, and Kruskal Wallis test was used for three groups with no normal distribution. Spearman's Correlation Analysis was used to evaluate inter-variable relationships. Pearson's Chi-square test was used for comparison of qualitative data.