Zihin engelli çocuğu olan ailelerin (Anne ve Babaların) gereksinimlerinin belirlenmesi
- Tez No: 51347
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ERİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı zihin engelli çocuğu olan ailelerin (anne ve babaların) gereksinimlerini ve bu gereksinimlerle ilişkili değişkenleri belirlemektir. Araştırma, ailenin gereksinimlerinin ortaya çıkarılması, programın hazırlanması ve uygulanmasında zihin engelli çocuğa sahip ailelere ve aile eğitimi verecek uzmanlara yol gösterecektir. Araştırma evrenini 1995 - 1996 öğretim yılında Eski şehir ilinde özel sınıflarına devam eden zihin engelli çocukların aileleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bailey ve Sime- onsson tarafından geliştirilen ve Sucuoğlu tarafından Türkçeye uyarlanan Aile Gereksinimleri Belirleme Aracı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda anne ve babaların destek ve maddi gereksinimlerinin farklılaştığı belirlenmiştir. Ayrıca evdeki engelli çocuk sayısının ve çocukların yaşlarının artması da ailelerin gereksinimlerini farlılaştırdığı görülmektedir. Eğitim programlarının hazırlanmasında, uygulanmasın da ve psikolojik destek sağlamada bu bulgulara dikkat edilmesi gerekmektedir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to identify the requ irements of parents who have mentally handicapped child ren and the variables related to these requirements. That study intends to shed light upon to the parents with mentally handicapped children and to the specialists who will give the parent training in identifying the parent requirements, preperation and application of the program. The sampling of the study covers the parents of the mentally handicapped children who attend the special clas ses in Eskişehir within 1995-1996 an academic year. In the study, the instrument to collect the data is“the instrument of identifying parent requirements”that was developed by Bailey and Simeonsson and was adapted to Turkish by Sucuoğlu. The findings of the study sugges that parents have different support and financial requirements. Besides, it is seen that as the number of the handicapped children at home and their ages increase the requirements of the parents tend to differentiate. The findings of this study are suggested to be conside red in the preperations and applications of the educational programs as well as in providing phschological support. III