Üniversitelerde örgüt kültürü Osmangazi Üniversitesi'nde örgüt kültürü araştırmaları
- Tez No: 51348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ N. BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, organizasyon üyeleri tarafından paylaşılan temel değer, kural, inanç, davranış, simge, gelenek, alışkanlık ve benzeri öğelerden oluşan ve üyeler arasında iletişimi sağlayan“Örgüt Kültürü”konusu üniversiteler yönünden ele alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak örgüt kültürü, ikinci bölümde insan ilişkilerinin en yoğun olduğu ve biçimsel eğitim sürecinin en son basamağını oluşturan üniversitelerde örgüt kültürünün önemi, özellikleri, oluşumunu etkileyen çevre faktörleri ve öğeleri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Osmangazi Üniversitesinde mevcut örgüt kültürünün durumunu belirlemek için, Üniversite akademik personeline uygulanan anketle toplanan verilerin çözümlenmesiyle elde edilen bulgular, bunların yorumları, son olarak da ulaşılan sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study organizational culture; composed of basic values, believes, rules, behaviours, symbols, traditions, habitudes and such elements which are shared by the members of any organization and providing communication between those members, was tackled in terms of universities. This study consists of three parts. In the first part, generally organizational culture, and in the second part the importance and the features of organizational culture and circumstantial factors and elements affecting its formation in the universities, where there is the densest relationship between individuals and consisting of the last phase of the formal educational process were tried to be explained. In the third part, in order to determine the situation of the existing organizational culture of Osmangazi University findings obtained by analysing the data gathered by a result of the questionnaire applied to the teaching staff, their comments and finally result and the suggestions.