Kadın giyim mağazalarında satışa yönelik mekan manipülasyonu
Venue manipulation in women's clothing stores toward sales
  1. Tez No: 513470
  2. Yazar: RAGIP VOLKAN ÖZTEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. OSMAN ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alışveriş, tarihsel süreçte her toplumun sosyal, ekonomik ve dini etkileriyle farklı biçimde de olsa kendine özgü şekilde gelişim göstererek günümüze kadar devam eden ve ilerleyen bir süreçtir. Gelişen ekonomik, teknolojik, sanat ve sosyal alanlardaki değişimler ve insanoğlu için zaman kavramının giderek daha da değerli hale gelmesi nedeniyle,“Alışveriş”şekilleri, alışkanlıkları ve pazarlama teknikleriyle kendini geliştiren ve geliştirmeye devam eden bir döngüdür. Günümüzde Alışveriş ihtiyaç olmaktan çıkmış, yaşamın her anında yapılabilinen hatta artık sosyalleşme maksadıyla bile karşımıza çıkan bir alışkanlık haline gelmiştir. Bu bağlamda yapmış olduğum yüksek lisans tez çalışmamda, alışveriş kavramının tarihi gelişimi hakkında bilgilere yer verilmiş, mağazalar ürün adetleri ve hedef kitleye yönelik konuma göre sınıflandırılarak anlatılmıştır. Mağaza tasarım etkenleri, mağaza bölümleri, marka imajı ve algıyı destekleyen duyular izah edilerek günümüz alışveriş mekanları ve kadın giyim mağazalarında alışveriş sürecine etki eden algıyı destekleyen faktörler sırasıyla ele alınmış ve psikolojinin temel konularından olan manipülasyonla ilgili bilgi verilerek, bu manipülasyon uygulamalarının da günümüzde alışveriş olgusunda nasıl kullanıldığı, nasıl insanların üzerinde etkili olduğu anlatılmıştır. Manipülasyonun duyusal faktörleri kullanarak insanları nasıl etki altına aldığı, bu durumun satın alma davranışına nasıl etki ettiği, kadın giyim mağazaları üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca müşterilerinin mağaza tercih nedenleri ve kaynağı, marka imajı, mağaza tasarımının satışa olan etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Müşterilerinin mağaza da geçirdiği süre ile satış oranları arasında doğrusal bir ilişki olduğu bilinmektedir. Kadın giyim mağazalarında manipülasyon konusu incelenirken bu husus da göz önüne alınmıştır. Bu çalışma, manipülasyonun mağaza tasarımı üzerindeki etkisini, insanları hangi araçlarla nasıl yönlendirdiği ve ihtiyaç olmasa veya istenmese dahi nasıl satın almayı sağladığını vurgulaması açısından önemlidir. Günümüzde de ticaretin her alanında satışın sonlanması için çeşitli disiplinler arası manipülasyon teknikleri kullanılmaktadır. Alışverişin olduğu mağazacılık sektöründe de bilinçaltı yönlendirme, tasarım ve algı birlikteliği günümüzde satışın yönetimi konusununda en büyük örneklerini vermektedir. Tezin yazımında yerli ve yabancı akademik kaynaklardan, makalelerden, uzman görüşlerinden yararlanılmış aynı zamanda da özgün yorumlara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though taking different forms due to social, economic and religious aspects, shopping has shown an idiosyncratic and on going development in the historical process. Shopping is a cycle that improves its forms, habits and marketing methods in conjuction with the advancements in economics, technology, art and social as well as the increased value of time as a commodity. Nowadays, shopping is not only a necessity, but also a tool of socialization that can take place anywhere and anytime. In that context, my postgraduate thesis includes information on historical developments of“shopping”concept and explained via classification of stores, product figures and positioning with regards to the target groups. Store design factors, store sections, brand image and senses that support perception have been addressed to explain supporting perception factors that have an impact on shopping process in todays shopping venues and women clothing stores along with information on a basic principle of psychology; manipulation. Applications of manipulation have been explained to explore the utilization and effects of such practices on individuals. The effects of manipulation on shopping decisions and the affects on individuals, with the utilization of emotional factors, have been explored within the confines of women's clothing stores. Furthermore, the reasons behind customers' store preferences and their sources, brand image and the impact of store design on sales have each been individually investigated. It has been known for a fact that, there is a linear relationship on the time spent in a store and sales. This fact has also been taken into consideration while investigating the concept of manipulation in women's clothing stores. This study is important for underlining the impact of manipulation on store design, how and with which tools it guides consumers and how it ensures the shopping transaction even when it's not needed or wanted. In this day and age, various interdiciplinary manipulation techiques have been utilized to close sales. Subliminal guidance, design and perception partnership in retail industry which consists of shopping transactions provide crucial examples on sales management. The thesis draws from local and foreign academic sources, research articles, expert opinions along with individual remarks.