Ebelerin mesleki profesyonel tutumları ve etkileyen faktörler
Vocati̇onal professi̇onal atti̇tudes and affecti̇ng factors of mi̇dwi̇fe
  1. Tez No: 513483
  2. Yazar: YASEMİN SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
EBELERİN MESLEKİ PROFESYONEL TUTUMLARI VE ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sökmen Y. Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ebelik Programı Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2018. Ebelerin mesleki profesyonel tutumları ve etkileyen faktörleri belirlenmek amacıyla analitik-kesitsel olarak Eylül 2016-Eylül 2017 tarihleri arasında, Aydın İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Efeler İlçesinde bulunan Kamu Hastaneleri, Efeler Toplum Sağlığı Merkezi ve bu merkeze bağlı Aile Sağlığı Merkezleri, Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bu kurumlarda çalışan ebeler oluşturmuştur (N=378). Örneklem hacmi evreni bilinen örneklem yöntemi ile hesaplanmış olup örneklem sayısı 191 bulunmuştur. Örneklem sayısı üzerinde kurumlarda ulaşılabilen 277 ebe araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri“Ebe Tanıtım Formu”,“Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri”,“Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”ile toplanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Statistical Package for the Social Sciences 18 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki grup değişkenlerin aralarındaki ilişkiyi incelemek için t student test ve Mann-Whitney U test, birden fazla grup değişkenlerinde ANOVA ve Kruskal Wallis H testi, ileri analiz için Tukey testi ve çoklu lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ebelerin yaş ortalaması 40,32±6,65, çalışma yılı ortalaması 20,08±8,09'dur. Ebelerin %73,6'sı kamu ve üniversite hastanelerinde, %33,8'inin dahili/cerrahi birimlerinde çalıştığı, %57,8'inin aylık 161-260 saat çalıştığı saptanmıştır. Ebelerin MPTE ölçeğinin puan ortalaması 137,27±12,88 (32-160) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VOCATİONAL PROFESSİONAL ATTİTUDES AND AFFECTİNG FACTORS OF MİDWİFE Sökmen Y. Adnan Menderes Üniversity Health Sciences İnstitute Midwife Program Graduate Thesis, Aydın, 2018. In order to determine the professional professional attitudes and the influencing factors of midwifery, public hospitals, Efeler Community Health Center and Family Health Centers affiliated to the center of Efeler affiliated to Aydın Secretariat General Secretariat of Aydin Province between September 2016 and September 2017, Adnan Menderes University Application and Research Hospital. The universe of the study was the one who worked in these institutions (N = 378). The sample volume universe is calculated by the known sampling method and the sample number is 191. 277 midwives who could be reached by the institutions on the number of samples were included in the survey. The research data were collected by the“Midwife Promotion Form”,“Professional Profession Inventory”(MPTE),“Trait Anxiety Scale”(SKÖ) and“Rosenberg Self Esteem Scale”(RSES). In the analysis of the data, t-student test and Mann-Whitney U test were used to examine the relationship between the two groups, ANOVA and Kruskal Wallis H test for multiple group variables, Tukey test for multiple analyzes and multiple logistic regression analysis were used. The average age of participants participating in the survey is 40,32 ± 6,65, the average of the study year is 20,08 ± 8,09. It was determined that 73.6% of midwife were working in public and university hospitals, 33.8% working in internal / surgical units and 57.8% working 161-260 hours per month. The mean score of the midwife MPTE scale was found to be 137.27 ± 12.88.