Bel ağrılı hastalarda soft lumbar ortezin fizyoterapi ve rehabilitasyon sonuçları üzerine etkisi
Effects of soft lumbar orthoses on result of physiotherapy and rehabilitation in patients with low back pain
- Tez No: 513484
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan bu çalışma mekanik bel ağrılı hastalarda soft lumbar ortez kullanımının hastaların ağrı, fiziksel, fonksiyonel ve psikolojik özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Özel Medistate Kavacık Hastanesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ünitesine başvuran uzman doktor tarafından mekanik bel ağrısı tanısı koyulan, daha önce lumbar korse kullanmamış, herhangi bir nörolojik problemi olmayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 50 hasta dâhil edildi. Hastalar kontrol (n=25) ve çalışma (n=25) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubunda bulunan hastalara 3 hafta boyunca haftada 5 gün olmak üzere fizyoterapi uygulamalarına ek olarak soft lumbar korse kullandırıldı. Bu süreçte kontrol grubunda bulunan hastalar 3 hafta boyunca haftada 5 gün sadece fizyoterapi uygulamasına dahil edildi. Çalışmaya katılan hastalar fizyoterapiye başlamadan önce, 15 seans fizyoterapiden sonra ve fizyoterapiden 3 ay sonra değerlendirildi. Hastaların 'Numercal Analog Skala (NAS)' ve 'McGill Ağrı Anketi (MAA)' ile ağrı düzeyleri; manuel kas testi ile kas kuvvetleri; 'Gövde lateral fleksiyon testi (GLFT)', 'Otur uzan testi (OUT)', 'Lumbar Schober testi (LST)' ve 'El Parmak Zemin Testi (EPZ)' ile mobilite ve esneklik performansları; 60 saniyede yapılan gövde fleksiyon ve ekstansiyonu ile kassal enduransları; 'Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)' ile psikolojik durumu; 'Oswestry Fonksiyonel Yetersizlik Skalası (OFYS)' ile fonksiyonel yetersizliği; 'SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (SF-36)' ile sağlıkla ilgili yaşam kalitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of using soft lumbar orthosis on pain, physical, functional, and psychological parameters in patients with low back pain. 50 participants with physician diagnosed low back pain and no experience of using lumbar orthosis were included from Private Medistate Kavacik Hospital Physiotherapy and Rehabilitation Unit. Participants were divided into two groups as experimental (n=25) and control (n=25). The experimental group received a 5-day weekly physiotherapy programme for 3 weeks and used soft lumbar orthosis during the rehabilitation period. The control group received the same 5-day weekly physiotherapy programme for 3 weeks without using any orthoses. Patients were examined before the physiotherapy treatment, after 15 sessions of the physiotherapy treatment and at 3-months follow up after the treatment. Pain was assessed by Numerical Analogue Scale(NAS) and McGill Pain Scale (MPS); muscle strength was assessed manually; mobility and flexibility performance was assessed by Trunk Lateral Flexion Test (TLFT), Sit to Stand Test (SST), Lumbar Schober Test (LST) and Fingertip to Floor Test (FTFT); muscle endurance was assessed by the number of trunk flexion and extension in 60 seconds; Psychological condition was assessed with Beck Depression Scale (BDS); functional disability was assessed with Oswestry Functional Disability Scale (OFDS); and health-related quality of life was assessed with SF-36 Short Form Health Survey (SF-36).