Lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin uygulama oteli algıları: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi örneği
Training hotel perception of tourism bachelor degree students: The case of Eskişehir Osmangazi University
- Tez No: 513566
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET PINAR TEMİZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Turizm eğitiminde önemli bir yeri olan uygulamalı eğitimlerin verilebilmesinde uygulama otelleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin uygulama otelleri ile ilgili algılarının ve memnuniyetlerinin belirlenmesini ve böylece en uygun uygulama oteli işletme modelinin ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Araştırma turizm eğitimi alan öğrencilerin uygulama eğitimlerini doğru bir şekilde alabilmeleri açısından turizm eğitim kurumlarına örnek bir uygulama oteli modeli önermektedir. Bu model turizm eğitimi noktasında yapılan tüm yatırımların amacına ulaşması ve işlevsel bir şekilde işlemesi açısından önem taşımaktadır. Araştırmanın evrenini Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde lisans eğitimi alan turizm öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Nicel veriler anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılarak değerlendirilmiş ve değişkenler açısından anlamlı bir farklılığın bulunup bulunmadığının belirlenmesi amacıyla bağımsız örneklem t testi ve varyans analizi (anova) yapılmıştır. Araştırma sonuçları; öğrencilerin uygulama otellerine yönelik algılarının cinsiyet, mezun olunan lise türü, sınıf, sektörde çalışma durumu ve uygulama otelinde çalışma durumları değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca öğrenciler eğitim imkânları faktörüne profesyonelleşme ve mesleki gelişim faktörlerine göre daha fazla katılmaktadır. Sonuç olarak araştırmadan elde edilen veriler, doğru bir uygulama oteli modelinin öğrencilere eğitim imkânı sağlaması, mesleki gelişimini hızlandırması ve profesyonelleşmesine fırsat tanıması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Training hotels play a critical role on tourism education in order to deliver practical courses. This study aims to determine the tourism students' training hotel perceptions and satisfaction levels and offer the most convenient training hotel management model based on this information. Study offers a specimen training hotel model for tourism education institutions. This model helps practice hotels to function better. Thus, desired results can be obtained from tourism education investments. Study universe consists of students who study bachelor degree tourism in Eskişehir Osmangazi University. A quantative method is applied in this study. Data is gathered through a survey form and evaluated with frequency, percentage, arithmetic mean and standart deviation values. Variable differences are examined through unpaired t test and variance analysis (anova). Results indicate that the students' perceptions about training hotels differ on a statistically significant level according to their gender, alma mater, year of study, work experience in sector and working at training hotel. Also, students agree on provided education facilities factor more than Professional development and professionalization. Finally, study results reveal that a proper training hotel model should offer education facilities and possibilities, expediting vocational development and professionalization opportunities for students.