Down sendromu bağlamında seçici kürtaj hakkındaki etik argümanların normatif analizi
A normative analysis of ethical arguments concerning selective abortion in the context of down syndrome
  1. Tez No: 513604
  2. Yazar: MAİDE BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN İLKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Prenatal testler, henüz anne karnındayken fetüs ile ilgili bilgi edinmeyi sağlayan, temel amacı aileleri bilgilendirmek ve kaygılarını azaltmak olan uygulamalar bütünüdür. Doğumdan önce tespit edilen bazı fetal sağlık sorunları tedavi edilebilse de çoğu kromozomal ve genetik hastalık için prenatal ya da postnatal bir tedavi bulunmamaktadır. Böyle bir durumda, ailelerin çok kısa bir sürede gebeliği sonlandırma ya da devam ettirme yönünde bir karar vermeleri beklenmektedir. Seçici kürtaj, fetüste tespit edilen bir sağlık sorunu sebebiyle, gebeliğin sonlandırılması olup, ülkemizde hukuken serbesttir. Bu çalışmanın amacı (i) prenatal dönemde konan Down sendromu teşhisinin, gebeliği sonlandırmak için ahlaken kabul edilebilir bir sebep olup olmadığını araştırmak ve (ii) çağdaş Batılı düşünürlerin konuyla ilgili lehte ve aleyhte argümanlarının normatif analizini yapmaktır. Literatürde Down sendromunda seçici kürtaj normatif olarak ele alınmamakta, mevcut çalışmalar deskriptif durum çalışmaları olmaktan öteye geçmemektedir. Çalışmanın amacına ulaşmak için, ilgili konularda yayınları bulunan ve öne çıkan çağdaş Batılı düşünürlerin görüş ve argümanları detaylı olarak incelenmiş, karşılaştırılmış ve argümantasyon ve temellendirme yöntemlerine göre normatif olarak analiz edilmiştir. Down sendromunda seçici kürtajı ahlaken kabul edilebilir olarak değerlendiren düşünürlerin argümanlarının biyolojik, psikolojik ve hukuki görüşlere dayandığı; ve, sonuççu veya pragmatik yapıda olduğu görülmüştür. Bunu ahlaken kabul edilemez olarak değerlendiren düşünürlerin argümanlarının ise felsefi ve sosyal görüşlere dayandığı, ve ontolojik veya deontolojik bir yapıda olduğu tespit edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda, Down sendromunda seçici kürtajdan yana karar verenler bazı sebeplerden ötürü ahlaken suçsuz bulunabilseler de, Down sendromunda seçici kürtajın bir eylem olarak ahlaken yanlış olacağı görüşü daha baskın çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Prenatal tests are a variety of eliciting medical tools that explore the fetal conditions in utero, providing information to families, hence easing their possible worries. Although some of the fetal conditions detected prenatally can be cured, there is no cure for most chromosomal disorders. In such cases, parents are asked to make an immediate decision to either continue the pregnancy or consider selective abortion (SA). SA, the termination of a pregnancy due to fetal defects, is legally allowed in Turkey. The goals of this study are (i) to investigate whether a prenatal diagnosis of Down syndrome (DS) is a morally acceptable reason for terminating a pregnancy, and (ii) to provide a normative analysis of the contemporary Western philosophers' arguments for and against SA. In the literature, SA for DS is not addressed normatively, most of the existing studies being merely descriptive. To accomplish the goals of this study, the arguments of these philosophers have been investigated comprehensively and then analyzed normatively by their methods of argumentation. It was concluded that the arguments of the philosophers who argued for SA as morally acceptable in DS were based on biological, psychological, or legal views, and consequentialist or pragmatic in nature. On the other hand, those who argued against SA in DS were found to support their arguments with social and philosophical views and to be deontological and/or ontological in nature. In conclusion, it can be stated that although parents can be considered subjectively inculpable of favoring SA of DS, it is still objectively and morally wrong, is being prevailing.