Din eğitimi bağlamında down sendromlu çocuğu olan ailelerin ve dkab öğretmenlerinin engelliliğe ilişkin görüşleri (Kastamonu örneği)
In the context of religious education the thogts of familes who have a child with down syndrome and religious teacher (religios and moral knowledge teacher) about disability (example Kastamonu)
  1. Tez No: 567434
  2. Yazar: MUSTAFA SÜREM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKATCHA AKIMJAN KYZY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bir kromozom anomalisi ve genetik farklılığı olan Down sendromu; basit anlatımıyla, sıradan insanlarda yirmi üç anneden, yirmi üç babadan gelen kırk altı kromozomun, yirmi birinci kromozomun üç tane olması nedeniyle toplam kırk yedi olması durumu olup, hafif ve orta düzeyde mental retardasyona ve gelişimsel yavaşlığa neden olan en yaygı genetik farklılıktır. Din eğitimi bağlamında alan yazın tarandığında az sayıda Down sendromu ile ilgili çalışmaya rastlanılmıştır. Alanda ihtiyaç duyulan boşluk, araştırmacıyı Down sendromlu çocuğu olan ailelerin ve DKAB öğretmenlerinin engelliliğe ilişkin görüşlerini araştırmaya sevk etmiştir. Kastamonu örnekliğinde araştırılan konuda, ailelerin çocukları ile yaşadıkları çeşitli sıkıntıların dışında, toplumsal farkındalık ve birlikte yaşam konularında engelliliğe ilişkin görüşleri ortaya konmuştur. DKAB öğretmenleri ise okul hayatında Down sendromlu bireylerin din eğitimi bağlamında hazır bulunuşluluk ve derse ilişkin ilgileri konularında yaşadıkları olumlu/olumsuz durumları ortaya koymuştur. Yapılan bu çalışma ile engelliliğin aile, okul ve toplum bilinçlenmesi ile aşılabileceği, birlikte büyük bir ailenin fertleri olarak aramızdaki özel bireylere destek olunması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Down Syndrome is the most common genetic variation that causes mild or medium level mental retardation and developmental slowness which basically is the case of having three 21st chromosomes thus having 47 chromosomes total instead of 46 in which 23 comes from the mother and 23 from the father. When the literature review is done in the context of religious studies, very few studies have been found about Down Syndrome. The study rarity about the topic led the researcher to study on the opinions of the families with children with Down syndrome and Religious Teachers about disability. In the topic which has been searched in Kastamonu exemplary, the various hardships that families go through with their children has been presented as well as their opinions on the topics of social awareness about disability and cohabiting with it. As for Religious Teachers, they presented the positive and negative situations about the children with Down sydrome's readiness and attention towards lecture in the context of religious education. With this study, it's been come to conclusion that disability can be overcome by raising social awareness and we need to support the special individuals as all of us being a part of a big family