Van kent merkezi kullanıcılarının güvenlik algısı
The security perception of Van city center users
  1. Tez No: 513613
  2. Yazar: ESRA ARPA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU UĞURLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Suç olgusunun mekânla birebir ilişkisinin olduğu anlayışı ile kentlerde meydana gelen suçun ve birey algısı üzerinde oluşan ''güvensizlik hissi''nin azaltılmasında çevresel tasarımın etkisi büyüktür. Bu etki üzerinde düşünülerek, Çevresel Tasarım Yoluyla Suçu Önleme (Crime Prevention Through Environmental Design)-(CPTED) yönünde kapsamlı stratejiler geliştirilmiştir. Çevresel tasarımla oluşturulan nitelikli alanların kullanımının elverişli ve birey güven algısı üzerindeki etkisinin pozitif yönde olduğunun vurgusu yapılmaktadır. Bu anlamda plancı ve tasarımcının yaptığı veya yapacağı her çalışmanın birey güven algısı üzerinde ve suçu azaltıcı yönde yetkiye sahip önemli bir merkez olduğu görülmektedir. Çalışmanın amacı; suç olgusu ve güven algısı arasında doğrusal bağlantının olduğu düşüncesine yeni bir bakış ekleyerek, güven algısının yalnızca suça bağlı olarak oluşmadığını, bu algının çevresel tasarım ile de ilişkisinin olduğunu ortaya koymak ve kent bağlamında ''Güvenli Kent'' bilincini veya farkındalığını oluşturmaktır. Suça teşvik edici alan niteliğinde olan, Van kent merkezinin örneklem alan olarak çalışılmasına karar verilerek, mevcut alan üzerinde analizler yapılmış ve bu analizlere yönelik olarak Çevresel Tasarımla Suçu Önleme (Crime Prevention Through Environmental Design)- (CPTED) ilkeleri doğrultusunda kent merkezi kullanıcılarına anket çalışması yapılmıştır. Van İl Emniyet Müdürlüğü'nden alınan 2017 resmi suç verileri değerlendirilmiş ve anket sonuçlarına göre oluşturulan haritalar ve elde edilen veriler karşılaştırılarak anlamlı bulgular elde edilmiştir. Sonuç olarak, çevresel tasarımın birey güven algısı üzerinde etkisinin önemli olduğu anlaşılmış, aynı zamanda suçun çevresel tasarım ile azaltılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Based on the idea that the notion of crime is directly in relation with the location, landscaping can be considered to have significant potential in the reduction of crimes and“sense of insecurity”of the individuals living in the cities. Further developing this idea, detailed strategies were developed to prevent crimes through environmental landscaping. The emphasis here is that high-quality areas created with environmental landscaping are convenient and have positive effects on the sense of security of the individuals. In that regard, every effort of the planner and/or the designer can be considered significant contributors to the individual sense of security and reduction of crime. The aim of this study is to introduce a new perspective to the existing notion that there is a connection between the safety sense and the notion of crime: safety sense does not only derive from the crimes, but it's also related to the environmental landscaping, which leads to the consciousness/awareness of the“Secure City”notion. The center of the city of Van, which encourages crime in its current state, was selected as the sample case, on which analyses were conducted and public surveys were made in line with the Crime Prevention Through Environmental Design (CPTED) principles. The official crime rate data obtained from the provincial security directorate of the city of Van were evaluated, and the maps obtained through surveys were compared with the collected data to reach meaningful results. These results indicate that environmental landscaping has great influence over the individual sense of security, and that crime rates can be reduced by environmental landscaping.