Diyabet hastalarında hipokampus hacimlerinin araştırılması
Investigation of hippocampus volumes in diabetic patients
- Tez No: 513612
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Endocrinology and Metabolic Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hippocampus hafıza başta olmak üzere birçok kognitif fonksiyon ile ilişkili beyin bölümüdür. Bilginin kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe taşınmasında yani bilginin depolanmasında önemlidir. Bu bölümde yer alan nöronların Alzheimer Hastalığı ve şizofreni gibi birçok hastalıkta zarar gördüğü bilinmektedir. Buna ek olarak yapılan çalışmalarda diyabetik popülasyonun Alzheimer Hastalığına yakalanma riskinin arttığı bildirilmiştir. Ancak diyabet ile hippocampus atrofisi arasındaki ilişki tam olarak ortaya konulamamıştır. Bu nedenlerle çalışmamızın amacı diyabetin, beyin ve hippocampus hacimleri ile olan ilişkisini araştırmak olarak belirlenmiştir. Çalışmada hasta grubu (DM+) Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) tanısı almış ve beyin MR görüntüleri elde edilmiş 16 (8 kadın – 8 erkek) yetişkin birey ile DM tanısı olmayan (DM-) yine 16 (8 kadın -8 erkek) yetişkin bireyden oluşmaktadır. Vakalar, hasta grubuna göre ortalama yaşlar benzer olacak şekilde seçilmiştir. Elde edilen MR görüntüleri Anatomi Anabilim Dalı'nda 17Ö0230001 No'lu Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) kapsamında temin edilen Materialize Mimics Innovation Suite™ yazılımı ile değerlendirilmiştir ve hippocampus ile intrakraniyal alanlar manuel olarak segmente edilmiştir. Ardından her bir hippocampus ve intrakraniyal hacim 3 boyutlu olarak modellenerek gruplar arasında hacim ölçüleri ile hippocampus'lerin intrakraniyal hacme oranları (HHr/İKH, HHl/İKH) kıyaslanmıştır. Yapılan analizlerde DM+ ile DM- arasında sağ hippocampus hacmi ile HHr/İKH ve HHl/İKH oranları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Gruplara arasında ise yaş ve İKH açısından fark tespit edilememiştir. Sonuç olarak çalışmamızda tip 2 DM'nin hem sağda hem de solda hippocampus'u olumsuz olarak etkilediği açıkça gösterilmiştir. Böylece tip 2 DM hipokampal atrofi için bir risk faktörü olarak sayılabilir. Dolayısı ile diyabetik popülasyonun hippocampus ilişkili hastalıklar açısından da takip edilmesi gerekli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Hippocampus is a part of brain associated with many cognitive functions, mainly memory. It is known that neurons in this section are damaged in many diseases such as Alzheimer's disease and schizophrenia. In addition, studies have reported increased risk of Alzheimer's disease in the diabetic population. However, the relationship between diabetes and hippocampus atrophy has not been fully elucidated. For these reasons, our study was designed to investigate the relationship between diabetes mellitus (DM) and hippocampus volumes. The study group consisted of 16 adults (DM+) who were diagnosed with type 2 diabetes mellitus and 16 adults (8 female - 8 male) who were non-DM patients (DM). The cases were selected according to the DM+ so that the average age groups would be similar. Obtained MR images were assessed by the Materialize Mimics Innovation Suite ™ software provided within the scope of the Scientific Research Project (PN:17Ö0230001) in the Department of Anatomy. The intracranial and hippocampal areas were manually segmented. Then, each hippocampus (HV) and intracranial volume (ICV) were modeled as 3D. Volume measurements and intracranial volume ratios (HVr / ICV, HVl / ICV) of hippocampus were compared between the groups. Significant differences were found between the right hippocampus volume, HVr / ICV and HHl / ICV ratios between DM + and DM- groups in the statistical analyzes performed. There was no difference between the groups in terms of age and ICV. In conclusion, our study clearly showed that type 2 DM adversely affects the hippocampus both on the right and left side. Thus, type 2 DM can be considered as a contributing factor for hippocampal atrophy. Therefore, it can be said that it is necessary to follow the diabetic population in terms of hippocampus related diseases.