Polikistik over sendromlu hastalarda serum ürokortin 1 düzeyi ve insülin rezistansı ile ilişkisi
The relationship of urocortin-1 with insulin resistance patients having pcos
- Tez No: 513629
- Danışmanlar: UZMAN MUZAFFER TEMÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) tanısı almış kadınlarda serum Ürokortin-1 düzeylerinin insülin rezistansı (IR) ve bazı klinik, metabolik ve hormonal ölçümler arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Şubat 2017 ve Şubat 2018 tarihleri arasında başvurmuş, 18-40 yaş arası 37 PKOS' lu hasta ve 36 sağlıklı kadın çalışmaya dahil edildi. PKOS tanısı, Rotterdam 2003 tanı kriterlerine göre konuldu. Tüm hastaların boy, kilo, bel çevresi, kalça çevresi ölçüldü ve menstrüasyon anamnezleri alındı. Ferriman-Gallwey skorlaması (FGS) yapıldı. Hastalardan menstrüasyonun 3. günü 8 saatlik açlığı takiben venöz kan alınarak, açlık kan şekeri (AKŞ), açlık insülin, FSH, LH, prolaktin (PRL), total testosteron, serbest testosteron, hsCRP, lipit profili, TSH ve ürokortin-1 (UCN1) değerlerine bakıldı. İnsülin direnci HOMA-IR formülü kullanılarak hesaplandı. İstatistiksel analizde IBM Statistical Package for the Social Science (SPSS 23.0) paket programı kullanıldı. Çalışmamızda independent samples-t test, Pearson korelasyon testi, ROC analiz eğrisi ve çok değişkenli ikili lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. p değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: : In our study, we aimed to determine the relationship between serum insulin resistance (IR) and some clinical, metabolic and hormonal measurements of serum urocortin-1 levels in women who were diagnosed with polycystic ovary syndrome (PCOS). Materials and Methods: 37 PCOS patients and 36 healthy women who were admitted to Bursa Yüksek İhtisas Researchand Training Hospital between February 2017 and February 2018, aged 18-40 years, were included in the study. The diagnosis of PCOS was based on Rotterdam 2003 diagnostic criteria. The height, weight, waist circumference and hip circumference of all patients were measured. Detailed history of menstruation was taken. On the third day of menstruation, venous blood was taken after 8 hours of fasting and fasting blood glucose (FSH), fasting insulin, FSH, LH, prolactin (PRL), total testosterone, free testosterone, hsCRP, lipid profile, TSH and urocortin-1 (UCN-1) were measured. Insulin resistance was calculated using the HOMA-IR formula. Statistical analysis was performed using the IBM Statistical Package for the Social Science (SPSS 23.0) package program. Independent samples-t test, Pearson correlation test, ROC analysis curve and multivariate binary logistic regression analysis were used in ourstudy.