Mir-144 ve foxo1 ilişkisinin meme kanseri hücreleri üzerinde araştırılması
Mir-144 and foxo1 relationship research on the breast cancer cells
- Tez No: 513630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Moleküler Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Meme kanseri kadınlarda yaygın bir kanser türü olup metastaz özelliği yüksektir. Son yıllarda kanserde mikroRNAların rolleri ve yeni tedavi yaklaşımları öne çıkmaktadır. FOXO1 önemli bir transkripsiyon faktörü olup kanserle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada meme kanseri üzerinde miR-144 ve FOXO1 arasındaki ilişki araştırılmıştır. İnsan meme kanseri hücreleri MDA-MB-231 ve MCF-7 kullanılmıştır. FOXO1 proteini için tasarlanan pFOXO1 plazmiti kullanılarak over ekspresyon yapılmış ve miR-144 düzeyleri Anti-mir-144 oligonükleotidi ile baskılanmıştır. Hücrelerde, MTT ile hücre proliferasyonları tespit edilmiş. Erα, Erβ, FOXO1, Bax, Bcl-2, Akt, Cylin D1 protein ve gen ekspresyon düzeyleri western blotlama ve qRT-PCR ile ölçülmüştür. Sonuç olarak, Mir144 inhibisyonu hücrelerin proliferasyonda etkili olan genlerini aktive ederek anti-apoptotik makanizmaları harekete geçirmektedir. Mir-144 inhibe edildiği zaman FOXO1 proteininin fosforillenmesi gerçekleşmektedir. Meme kanseri tedavisinde hücrelerde mir-144 aktive edecek ajanlar geliştirilerek yeni terapötiklerin geliştirilmesi konusunda gelecekte önemli araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a widespread cancer type among women with a high rate of metastasis. In recent years, roles of microRNA's over cancer and new treatment approaches have become prominent FOXO1 is an important transcription factor and it thought to have a relation withcancer. In this study, the relation of miR-144 and FOXO1 over cancer is reviewed. Human breast cancer cells of MDA-MB-231 and MCF-7 are used. Overexpression is made using pFOXO1 plasmid, designed for FOXO1 protein and miR-144 levels are suppressed with Anti-miR-144 oligonucleotide. In the cells, cell proliferations are reviewed with MTT and ER-, ER-,Foxo1, Bax, Bcl-2, Akt, Cyclin D1 protein and gene expression levels are measured with western blotting and qRT-PCR. As a result, miR-144 inhibition activated the effective genes in proliferation and actuated anti-apoptotic mechanisms. When miR-144 inhibited, FOXO1 protein's phosphorylation occurs. In breast cancer treatment, important studies need to be performed regarding the development of new therapeutics by developing agents to activate miR-144 the cells.