Major depresif bozukluğu olanlar ve sağlıklı kardeşlerinin çocukluk çağı travması, deksametazon supresyon ve tiroit fonksiyon testleri ile sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
The comparison of children who diagnosed with major depressive disorder, their healthy siblings and healthy controls with childhood trauma, thyroid function and dexamethasone suppression tests
- Tez No: 513657
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı MDB tanılı hastaların, onların sağlıklı kardeşlerinin ve kontrol grubunun çocuk çağı travması , sT3, sT4, TSH ve deksametazon supresyon testi ile değerlendirilmesi, çocukluk çağı travmasının ve depresyonun biyolojik etkileri, MDB hastası ve kardeşleri arasındaki psikopatolojiye neden olabilecek farklılıkların saptanmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Aralık 2016 –Kasım 2017 tarihleri arasından verilen ölçeği uygun bir biçimde anlayıp cevaplayabilecek, gönüllülük esasına uygun seçilecek şekilde birinci grup (GRUP 1) Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran poliklinik hastalarından klinik görüşme sonrası DSM-V tanı kriterlerine göre Major depresif bozukluk tanısı almış olanlar, ikinci grup (GRUP 2)birinci grup için seçtiğimiz hastaların sağlıklı ve aynı ortamda büyümüş yaşlarına yakın kardeş ve üçüncü grup (GRUP 3) sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 3 grup dahil edildi. Katılımcılara Sosyo-demografik form, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Eysenck Kişilik Envanteri (EKE) uygulandı. Katılımcılara 1 mg'lık deksametazon supresyon testi yapıldı ve bazal tiroit hormonlarına bakıldı.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of the study is to evaluate patients with MDD, their healthy siblings and control group with childhood trauma, fT3, fT4, TSH and dexamethasone suppression test. The biological effects of childhood trauma and depression were investigated. Unlike the siblings of the patients, we started to investigate the causes of psychopathology. Material and Methods: The study was conducted between December 2016 and 2017. Three groups were included the study: Group 1 contains the patients had major depressive disorder diagnosis according to DSM-V diagnostic criteria who applied to Department of Psychiatry of Düzce University Faculty of Medicine and will be able to understand and answer the given scale appropriately (Group 1), healthy, close age and grew up in the same environment siblings of patients we selected for the first group (Group 2) and healthy control group (Group 3). Socio-demographic form, Beck Depression Inventory (BDI), Childhood Trauma Scale (CTQ-28), and Eysenck Personality Inventory (EPI) were applied to all participants. They also were tested for 1 mg dexamethasone suppression and baseline thyroid hormones were assessed.