Konak 2 No'lu Kahramanlar Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18 yaş ve üstü bireylerde depresif belirti, intihar düşüncesi sıklığı ve ilişkili etmenler
- Tez No: 729016
- Danışmanlar: PROF. DR. İSABEL RAİKA DURUSOY ONMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve amaç: Depresyonda olanlar ve intihar düşüncesine sahip olan hastalar birinci basamak sağlık kuruluşlarına sıkça başvurmaktadırlar. Birinci basamak sağlık kuruluşları, depresif hastalar ve intihar düşüncesine sahip olan hastalar için ilk temas noktası olduğundan erken tanı ve tedavide kilit bir role sahiptir. Kesitsel tasarımda olan bu çalışma ile Konak 2 No'lu Kahramanlar Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18 yaş ve üstü bireylerde depresif belirti, intihar düşüncesi sıklığı ve ilişkili etmenleri belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırma kapsamında İzmir İli Konak 2 No'lu Kahramanlar Aile Sağlığı Merkezi'ne 05.04.2021-04.06.2021 tarihleri arasında başvuran 862 kişi ile görüşülmüş, evreni bilinmeyen örneklem hesaplamasıyla sayısı belirlenmiş olan ve dahil edilme kriterlerine uyan, çalışmaya katılmayı kabul eden 507 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri depresif belirti ve intihar düşüncesidir. Depresif belirti Kroenke, Spitzer ve Williams tarafından 2001 yılında geliştirilen ve 2016 yılında Yunus Emre Sarı ve arkadaşları tarafından Türkçeye uyarlanan Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) ölçeği ile belirlenmiştir. İntihar düşüncesi literatüre uygun olarak Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) 'un 9. son sorusu olan“Ölmüş olsanız daha iyi olacağınız veya bir şekilde kendinize zarar verme düşünceleri”sorusuyla belirlenmiştir. Bağımsız değişkenler dört grupta toplanmıştır; sosyo-demografik faktörler, sağlıkla ve alışkanlıklarla ilgili faktörler, ruh sağlığıyla ilgili faktörler, pandemi ile ilgili faktörler. Veriler, oluşturulan anket formu aracılığıyla 05.04.2021-04.06.2021 tarihleri arasında yüzyüze toplanmıştır. Tanımlayıcı analizler ortalamalar, sayı, yüzde olarak hesaplanırken depresif belirti, intihar düşüncesi ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi göstermek için iki değişkenli analizlerde ki-kare ve Student's t testi, çok değişkenli analizlerde lojistik regresyon kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 23.0 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Patients with depression and suicidal ideation frequently apply to primary health care institutions. Primary care facilities are the first point of contact for depressed patients and patients with suicidal ideations and therefore play a key role in early diagnosis and treatment. With this cross-sectional study, it was aimed to determine the frequency of depressive symptoms, suicidal ideation and related factors in individuals aged 18 and over who applied to Konak No. 2 Kahramanlar Family Health Center Materials and methods: Within the scope of the research 862 people who applied to İzmir Province Konak No. 2 Kahramanlar Family Health Center between 05.04.2021 and 04.06.2021 were interviewed and 507 participants were included to reach the target population size determined by the calculation of the unknown universe were included in the study. Dependent variables of the study are depressive symptoms and suicidal ideation. Depressive symptoms were determined by the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) scale developed by Kroenke, Spitzer and Williams in 2001 and adapted into Turkish by Yunus Emre Sarı et al. in 2016. Suicidal ideation was determined by the 9th last question of the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9),“Thoughts that you would be better off dead or of hurting yourself in some way”. Independent variables were collected in four groups; socio-demographic factors, factors related to the health and habits, factors related to mental health, factors related to the pandemic. The data were collected face to face between 05.04.2021 and 04.06.2021 through the questionnaire developed. While descriptive analyzes were calculated as means, number, percentage; Chi-square and Student's t tests were used in bivariate analyzes to show the relationship between depression and suicidal ideation and independent variables. Logistic regression was used in multivariate analyses. SPSS 23,0 program was used in data analysis.