Doğal yaşlanma modelinde kalori kısıtlaması ve egzersizin beyin ve testis dokusundaki etkileri
Effects of exercise and calorie restriction on brain and testis in natural aging model
  1. Tez No: 513659
  2. Yazar: UMAY HAKGÜDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU IŞIK ALTURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
DOĞAL YAŞLANMA MODELİNDE EGZERSIZ VE KALORİ KISITLAMASININ BEYİN VE TESTİSTE ETKİLERİ Öğrencinin Adı:Umay Hakgüder Danışmanı:Prof.Dr. Ebru Işık Alturfan Anabilim Dalı: Biyokimya Anabilim Dalı Amaç:Çalışmamızın amacı doğal yaşlanma modelinde egzersiz ve kalori kısıtlamasının sıçanlarda beyin ve testisde çeşitli doku hasarı ve antioksidan parametreler üzerine etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla kiloları 300-500 gr arasında olan 15 aylık erkek Sprague-Dawley sıçanlar yaşlı (Y), kalori kısıtlaması uygulanan yaşlı (YKK), egzersiz uygulanan yaşlı (YEG) ve kalori kısıtlaması ile egzersiz uygulanan yaşlı (YKKEG) olmak üzere 4 gruba ayrıldılar. Kontrol grubu (K) üç aylık genç hayvanlardan oluşturuldu. Egzersiz ve kalori kısıtlaması 6 hafta boyunca uygulandı. Deney sonunda beyin ve testis dokuları homojenatlarında lipit peroksidasyon (LPO), nitrik oksit (NO), glutatyon (GSH) düzeyleri ile süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon-s-transferaz (GST) ve doku faktörü (DF) aktiviteleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF EXERCISE AND CALORIE RESTRICTION ON BRAIN AND TESTIS IN NATURAL AGING MODEL Name of the student: Umay Hakgüder Advisor: Prof.Dr. Ebru Işık Alturfan Department: Biochemistry Objective: To investigate the effects of exercise and calorie restriction on various tissue damage and antioxidant parameters in the brain and testis in the natural aging model. Materials and Methods: 15 months old male Sprague-Dawley rats weighing 300-500 gr were divided into four groups as aged (Y), calorie restricted aged (YKK), exercise applied aged (YEG) and calorie restriction exercised aged (YKKEG). The control group (K) included three month old young animals. Exercise and calorie restriction were applied for 6 weeks. At the end of the experiment, levels of lipid peroxidation (LPO), nitric oxide (NO), glutathione (GSH) and activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione-s- transferase (GST) and tissue factor (DF) were determined in the homogenates of brain and testis tissues.