Sağlık personeli annelerin 0-24 aylık çocuklarını besleme davranışları
Feed behaviors of 0-24 month-old children of health personnel mothers,
  1. Tez No: 513660
  2. Yazar: ŞENAY BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER FULYA GÜLERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Şenay BİLGİN, Sağlık Personeli Annelerin 0-24 Aylık Çocuklarını Besleme Davranışları, Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Beslenme ve Metabolizma Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, Kırıkkale, 2018. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanı annelerin çocuklarını ilk iki yaşta besleme davranışlarını (anne sütü ve tamamlayıcı beslenmeya geçiş) belirlemek, varsa yanlış uygulamaları tespit etmek ve bu konularda önlemler almaktır. Çalışmaya Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi ve birinci basamak Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışan doktor, hemşire, ebe ve hasta bakıcı anneler alındı. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 82 kişiye, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'nde 120 kişiye, birinci basamak Aile Sağlığı Merkezleri'nde ise 55 kişiye; toplamda 257 kişiye anket uygulandı. Çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmaya katılanların ortalama yaşının 33 olduğu, meslekte ortalama 11 yıl bulunulduğu, yaşayan çocuk sayısının ortalama bir olduğu, en küçük çocuğun ortalama 3-4 yaşlarında olduğu görülmüştür. Çalışmamıza katılan bireylerden Kırıkkale Üniversitesi'nde olanların %73,17'si, Yüksek İhtisas Hastanesi'nde olanların %73,33'ü ve Aile Sağlığı Merkezi'nde olanların %23,64'ü hemşireyken; Kırıkkale Üniversitesi'nde olanların %6,1'i Yüksek İhtisas Hastanesi'nde olanların %6,67'si Aile Sağlığı Merkezi'nde olanların %23,64'ü doktor; Kırıkkale Üniversitesi'nde olanların%10,98'i Yüksek İhtisas Hastanesi'nde olanların %15'i Aile Sağlığı Merkezi'nde olanların %52,73'ü ebe; Kırıkkale Üniversitesi'nde olanların %9,76'sı, Yüksek İhtisas Hastanesi'nde olanların %5'i hasta bakıcıdır.
Özet (Çeviri)
Şenay BİLGİN. Feeding Behaviors of 0-24 Month-old Children of Health Personnel Mothers, Kırıkkale University Health Sciences Institute Department of Nutrition and Metabolism, Department of Child Health ,Master's Degree Dissetation, Kırıkkale, 2018. The aim of this study is to identify the misconceptions and to take precautions if the health care worker determines the mother's nutritional behavior in the first two years (transition to mother's milk and complemantary feding). Physicians, nurses, midwives and nursing mothers working at Kırıkkale University Medical Faculty Hospital, Kırıkkale High Speciality Hospital and Primary Health Care Centers were recruited. 82 people in Kırıkkale University Medical Faculty Hospital, 120 people in Kırıkkale High Speciality Hospital and 55 people in Primary Health Care Centers; a total of 257 people were surveyed. It is seen that the average age of the participants is 33, the average number of living children is one, the average age is 3-4 years, and mean working time in profession 11 years in the profession. 73.17% of those who were working at Kırıkkale University, 73.33% of those in High Specialty Hospital and 23.64% of those in Family Health center were nursing; 9.76% of those in Kırıkkale University and 5% of those in High Specialty Hospital are alled health personel staff.