D-galaktoz ile oluşturulan yaşlanma modelinde ardıç katranının SERPINE1 (PAI-1) düzeyine etkisi
Effect of Juniper tar on SERPINE1 level in animal model of aging with D-galactose
  1. Tez No: 613044
  2. Yazar: KÜBRA ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SERDAROĞLU KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yaşlanma, biyolojik sistem içerisinde yer alan çeşitli biyokimyasal olaylarla bağlantılı doğal bir süreçtir. Yaşlanmaya bağlı olarak vücut dengesinde bir takım değişimler meydana gelmekte, fibrinolitik dengede bozulma gerçekleşmekte ve buna bağlı olarak SERPINE1 düzeylerinde önemli bir artış gözlenmektedir. Bu sistemde yer alan önemli Plazminojen aktivatör inhibitörü olan SERPINE1, yaşlanma ve replikatif yaşlılık, kanser diyabet, doku iyileşmesi ve re-jenerasyon gibi önemli biyolojik süreçlerde rol almaktadır. Ayrıca D-galaktoz kullanımı, oksidatif strese bağlı olarak yaşlanmayı tetiklemektedir. Çalışmamızda D-galaktoz ile oluşturulan taklitçi yaşlanma modelinde Ardıç katranının SERPINE1 (PAI-1) düzeyleri üzerine olan etkisini araştırdık. Bu çalışmada her grupta 8 adet olacak şekilde 40 adet Wistar-albino sıçan kullanıldı: Grup I; Kontrol, Grup II;150 mg/kg/gün D-galaktoz (%92 DMSO), Grup III; 0.25 µl katran(%98 DMSO), Grup IV; 150 mg/kg/gün D-galaktoz (%98 DMSO) + 0.25 µl katran (%98 DMSO), Grup V; en yüksek DMSO dozu verildi. 8 hafta deney süresi sonunda elde edilen plazma ve karın içi yağ dokularının SERPINE1 düzeyleri ELISA yöntemi ile ticari kit kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 versiyonu kullanılarak ANOVA-Tukey testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aging is a natural process associated with various biochemical events in the biological system. In body was observed some changes with aging such as disruption of fibrinolytic balance and the consequently significant increase in SERPINE1 cases accordingly. This study aim, explain the effect of juniper tar on SERPINE1 (PAI-1) levels in a rat model of aging with D-Galactose. SERPINE1, an important plasminogen activator inhibition in the fibrinolytic system plays a role in important biological processes such as senescence, replicative aging, cancer, diabetes, tissue healing, and regeneration. Also, the use of D-galactose triggers aging due to oxidative stress. In this study; 40 Wistar Albino rats set to 5 groups with including 8 rats in each group: Group I; Control, Group II; 150 mg/kg/day D-galactose (92% DMSO), Group III; 0.25 µl tar (98% DMSO), Group IV; 150 mg/kg/day D-galactose (92% DMSO) + 0.25 µl tar (98% DMSO), Group V; the highest dose of DMSO and injection intraperitoneally (i.p.) to rats. After 8 weeks of experiments, taken abdominal adipose tissues and plasma samples from rats were measured with the use of ELISA kits to observing SERPINE1 levels. ANOVA-Tukey tests were performed using SPSS 2.0. version for statistical analysis.