Acil serviste travma ile izlenen çocuk hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective survey of pediatric patients WHO have been examined in the emergency service because of trauma
- Tez No: 513673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, acil serviste travma ile izlenen çocuk hastaların değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler Ocak 2014-Ocak 2017 tarihleri arasında acil serviste travma nedeniyle izlenen 0-72 ay grubu 1237 çocuğun acil servis kayıt defteri, hekim-hemşire izlem formlarının araştırmacı tarafından hazırlanan“Veri Toplama Formu”kullanılarak retrospektif olarak incelenmesiyle toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen çocukların %57,2'si erkek, %35,7'si 0-12 ay grubunda olduğu belirlenmiştir. Çocuk hastaların %48,7'si kendi mesafesinden düşme, %13,6'sı çarpma, %13,4'ü yüksekten düşme nedeni ile acile başvurmuştur. Çocukların %67,4'ünün baş boyun yaralanması, %28,9'unun ekstremite yaralanması ile acile getirildikleri saptanmıştır. Çocukların cinsiyeti ile; acile başvurduğu mevsim, başvurma sıklığı, acilde kalma süresi ve tedavi sonrası durum arasında ilişki olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Çocukların başvuru nedenleri ile cinsiyetleri arasındaki ilişki incelendiğinde; kız çocukların daha çok kolunu çekerek travma; erkek çocukların ise yabancı cisim yutma, baş boyun, ekstremite ve toraks yaralanması yaşadıkları belirlenmiştir (p0,05). Çocukların yaş grupları ile diğer değişkenler karşılaştırıldığında; 0-12 ay grubunun diğer yaş gruplarına göre daha uzun süre acilde kaldığı; 0-12 ay grubunun en sık yüksekten düşme; 13-36 ay grubunun kolunu çekme ve göze kulağa buruna yabancı cisim kaçması; 37-72 ay grubu çocukların daha sık çarpma, sıkışma ve burkulma nedeniyle acile başvurdukları belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this reasearch is to evaluate the childeren patients who admitted to Emergency Room (ER) because of trauma. The data collected by using ER registeration book, patient follow up forms of 1237 pediatric trauma patients ages of 0-6, between January 2014-January 2017. The data collected has been transferred retrospectively to“data colecting form”which was prepared by the researcher. Collected data analysed by using SPSS 21.0. 57.2% of patients were male and 35.7% of patienst were 0-12 monts old. It is stayted that admition reasons of patiens were 48.7% folling down, 13.6% hitting, 13,4% folling off from high distance. Also, it is indicated that injuries of the patients admitted to ER are 67.4% head and neck injury and 28.9% extremity trauma. It is understood that there is no relation between the patients gender and season of admition, frequency of admition, observation time in ER or medical decisions(p>0.05). It is stated that girls experianced trauma caused by pulling off their arms by someone and boys swallowing foreing bodies, head and neck trauma, extremity and thorax injuries (p0.05).