Çocuk acil servisi hastalarında hastane yatışlarının tahmininde PEWS, POPS ve ED-PEWS skorlamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of PEWS, POPS and ED-PEWS scoring in predicting hospitalisations in paediatric emergency department patients
- Tez No: 816593
- Danışmanlar: DR. ÖVGÜ BÜKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Sınırlı kaynakları ve zamanı olan acil servislerde, pediatrik acil durumların zamanında tanınması ve tedavisi, mortalite ve sakatlığı azaltmak için kritik öneme sahiptir. Skorlama sistemlerinin kullanılması ile geçerli, güvenilir ve objektif bir yaklaşım sunularak servis veya yoğun bakım yatışlarının daha erken tespit edilmesi ve çocuk acil servislerdeki etklinliğin arttırılması mümkün olabilir. Çalışmamızda, herhangi bir nedenle çocuk acil gözlem odasında izlenen hastalarda, PEWS, POPS ve ED-PEWS skorlamalarının, pediatri servisleri ve çocuk yoğun bakım ünitesi yatışlarının belirlenmesi ve bu üç erken uyarı skorlaması içerisinden çocuk acil servisler için kullanılabilecek en etkili skorlama sisteminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmamıza 18 Mayıs 2023-18 Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran ve herhangi bir sebeple çocuk acil gözlem odasına alınan 1 ay-16 yaş arasındaki 420 çocuk hasta dahil edildi. Entübe olarak başvuran, sürekli oksijen ihtiyacı olan, ev tipi mekanik ventilatör desteği alan, yenidoğan dönemindeki hastalar (
Özet (Çeviri)
Aim: In emergency departments with limited resources and time, timely recognition and treatment of pediatric emergencies is critical to reduce mortality and disability. The use of scoring systems may provide a valid, reliable, and objective approach to early identification of pediatric ward or intensive care unit admissions and increase the efficiency of pediatric emergency departments. In our study, we aimed to use PEWS, POPS and ED-PEWS scoring systems to determine pediatric ward and pediatric intensive care unit admissions in patients followed up in the pediatric emergency observation room for various reasons and to determine the most effective scoring system that can be used for pediatric emergency departments among these three early warning scoring systems. Material and methods: Our study included 420 pediatric patients between the ages of 1 month and 16 years who presented to the Pediatric Emergency Department of Istanbul Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital between May 18, 2023 and July 18, 2023 and were admitted to the pediatric emergency observation room for various reasons. Patients who presented as intubated, in need of continuous oxygen, receiving home mechanical ventilator support, patients in the neonatal period (