Pediatri hemşirelerinin hemşire-hasta etkileşimlerine yönelik tutum ve davranışları ve çocuk sevme düzeylerinin belirlenmesi
Determi̇ni̇ng pediatric nurses' attitudes and behaviors towards nurse-pati̇ent interaction and liking of children level
- Tez No: 513676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Araştırma pediatri hemşirelerinin hemşire-hasta etkileşimlerine yönelik tutum ve davranışları ve çocuk sevme düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklem büyüklüğü, evrendeki birey sayısı bilinen örneklem hesabına göre belirlenmiş olup 294 pediatri hemşiresi örneklemi oluşturmuştur. Veriler SPSS 21.0 paket programında uygun istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma verileri“Veri Toplama Formu”,“BOHHEÖ”ve“BÇSÖ”kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Ölçeğin“önemlilik, yeterlilik ve uygulanabilirlik”düzeyleri için sırasıyla toplam puan ortalamalarının, 319,93±33,931, 291,01±42,360, 267,29±53,673 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was designed as descriptive analysis to determine the pediatric nurses' attitudes and behaviors towards nurse-patient interaction and their liking of children. Method: The sample size of the study was created by 294 pediatric nurses, which was determined by the number of individuals in the universe. Data obtained from the study were evaluated by using appropriate statistical analyzes in the SPSS 21.0 packaged software. Data were collected using an“Information Form”,“CNPIS”and“BLCS”. Finding: Means for the importance, competence and feasibililty dimensions of the overall scale were, 319,93±33,931, 291,01±42,360 and 267,29±53,673 respectively.