Pediatri hemşirelerinin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşim düzeyleri ile ebeveynlerin aile merkezli bakımı değerlendirmesi
Caring nurse- patient interaction levels of pediatric nurses and parents' evaluation of family centered care practices
  1. Tez No: 557534
  2. Yazar: SÜMEYYA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışma pediatri hastalarına bakım veren hemşirelerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşim düzeyleri ile ebeveynlerin aile merkezli bakımı değerlendirmesini incelemek amacıyla planlandı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı olarak yürütülen çalışma Ankara ilinde bulunan iki hastanede 22 Haziran 2017 - 03 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini çalışmanın yapıldığı hastanelerdeki pediatri kliniklerinde çalışan hemşireler ve aynı kliniklerde yatışı 3 gün ve üzerinde olan çocuğuna refakat eden ebeveynler oluşturdu. Verilerin toplanmasında hemşire ve ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, hemşireler için Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşim Ölçeği (BOHHEÖ) ve ebeveynler için Aile Merkezli Bakım Ölçeği (AMBÖ) kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 20.0 paket programında yapıldı. Çalışmanın her aşamasında etik ilkelere sadık kalındı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin“BOHHEÖ”önemlilik boyutu ortalaması 316.80±26.12 (son derece), yeterlilik boyutu ortalaması 293.48±27.85 (çok) ve uygulanabilirlik boyutu ortalaması 282.25±32.39 (çok) olarak saptanmıştır. Hemşirelerin“BOHHEÖ”önemlilik boyutu puanları ile“yeterlilik ve uygulanabilirlik boyutu puanları arasında pozitif yönde”, yüksek derecede ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0.700; p=0.000).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of caring nurse-patient interaction levels of pediatric nurses and parents' evaluation of family-centered care practices. Material and Method: The descriptive study was conducted between June 22, 2017 and July 3, 2019 in two hospitals in Ankara. The population of the study consisted of nurses working in pediatric clinics in the hospitals where the study was conducted and parents who accompanied their child who were hospitalized in the same clinics for 3 days or more. The data were collected by using the Nurse and Family Identifier Information Form, Caring Nurse Patient Interaction Scale (CNPIS) for the nurses and the Family-Centered Care Scale (FCCS) for the parents. Data were analyzed by SPSS 20 for Windows. Ethical principles were adhered to at every stage of the study. Results: The mean (CNPIS) importance size of the nurses participating in the study was found to be 316.80 ± 26.12 (extremely), the mean (CNPIS) competence size was 293.48 ± 27.85 (many) and the mean feasibility size was 282.25 ± 32.39 (many). There was a positive, high and significant correlation between the importance (CNPIS) size scores of nurses and competence(CNPIS), feasibility(CNPIS) size scores (r=0.700; p=0.000).